02
So, Gru

E-licytacje komornicze - licytacje na zasadzie portalu aukcyjnego

Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/dom-aukcja-publiczna-sprzeda%c5%bc-3664320/

Krajowa Rada Komornicza prowadzi portal e-licytacje. Jest on o tyle ciekawy, że można przystąpić do licytacji online. Jakie są warunki?

Ruchomości i nieruchomości z całej Polski w jednym miejscu. Komornicy licytują przez internet zajęte dłużnikom domy, mieszkania, samochody, maszyny, biżuterię, antyki, a nawet odzież i gry planszowe. W licytacji wziąć może udział każdy, kto utworzy konto na tym portalu oraz wpłaci rękojmię (jeśli tego wymaga licytacja).

Platforma z licytacjami komorniczymi to sposób na szybkie przeszukanie atrakcyjnych cenowo przedmiotów, nieruchomości, samochodów. Wszystko w jednym miejscu. Co prawda póki co nie jest to jeszcze bardzo rozbudowany portal, ale licytacje są z rożnych regionów Polski.

Pierwszym krokiem do licytowania jest utworzenie konta. Zajmuje to około dwie doby. Należy wypełnić formularz, w którym kluczowe znaczenie ma PESEL, to on będzie weryfikowany w państwowym serwisie Rejestr PESEL. Weryfikowany jest również mail. Zazwyczaj do 48 godzin na podaną skrzynkę mailową wysyłany jest login i informacja o pozytywnej weryfikacji.

Do licytacji, która nie wymaga rękojmi przystępuje się przed nią bądź w jej trakcie. Jeśli licytacja wiąże się z wpłatą rękojmi (szacowana kwota powyżej 5000 zł), to konieczna jest jej wpłata, by komornik dopuścił do licytacji. Gdy kwota rękojmi wpłynie po rozpoczęciu licytacji, komornik do niej dopuści. To on decyduje o dopuszczeniu do licytacji. Przyczyną odrzucenia licytanta może być też brak opłaty za inną wcześniej wylicytowaną rzecz.

Można brać udział w dowolnej liczbie licytacji. Licytujący nie wiedzą, kto jeszcze licytuje, dane licytanta zna wyłącznie komornik. Natomiast licytanci widzą zaoferowaną najwyższą kwotę oraz czas, który pozostał do jej podbicia. Każdy z licytantów biorących udział w e-licytacji ma przyporządkowany unikalny identyfikator.

Dzień i godzinę rozpoczęcia licytacji podaje komornik sądowy. Po wygranej licytacji konieczne jest uiszczenie opłaty za ruchomość bądź nieruchomość. W przypadku nieruchomości licytant ma na to dwa tygodnie bądź dłuższy termin (jeśli tak ustali komornik na wniosek nabywcy). Natomiast nie jest to termin dłuższy niż miesiąc.

Na portalu e-licytacje są ciekawe propozycje. Obok nieruchomości można wylicytować gry planszowe, metalowy maszt do latarni, garaż (blaszak), ale też bezdotykową myjnię. Są sprzęty AGD, RTV, rowery, samochody, działki.

Szybkiemu wyszukiwaniu sprzyja flitowanie wyników, po lewej stronie. Można wybrać tylko e-licytacje bez rękojmi. Wylicytowany przedmiot czeka do odbioru u komornika, który organizował licytację.

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.