01
Śr, Lut

Co oznaczają symbole przy obligacjach skarbowych? Co obecnie w ofercie?

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/wykres-inwestycja-wzrost-r%c4%99ka-4737109/

Uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania, ale czy wypracują atrakcyjne zyski dla nabywcy?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które sprzedaje Minister Finansów, reprezentując Skarb Państwa. Pożycza pieniądze, a w zamian w dniu wykupu oddaje zgodnie z naliczonymi zyskami. Agentem emisji od 2003 roku jest PKO Bank Polski.

Przy obligacjach pojawiają się oznaczenia, które określają rodzaj obligacji, miesiąc oraz rok wykupu.

 • OTS- czyli Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe. Inwestycja krótkoterminowa, z jasno określonym zyskiem na początku.

 • ROR- tak samo jak rachunek w banku, ale w przypadku obligacji są to Roczne Oszczędnościowe Referencyjne. Inwestycja roczna o zmiennym oprocentowaniu, uzależnionym od wielu czynników. Wypłata odsetek co miesiąc.

 • DOR- to Dwuletnie Oszczędnościowe Referencyjne. Podobnie jak powyższe, roczne, te obligacje mają zmienne oprocentowanie. Wypłata odsetek co miesiąc.

 • TOZ- to Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe. Wypłata odsetek co pół roku.

 • COI- to Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane. Zmienne oprocentowanie, odsetki wypłacane raz w roku.

 • EDO- to Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe. Oprocentowanie oparte na inflacji, kapitalizacja odsetek raz w roku.

Dodatkowo przy obligacjach są też cyfry. Dwie pierwsze określają miesiąc wykupu (07- lipiec), dwie kolejne rok (np. 24).

Obligacje skarbowe są do nabycia różnymi kanałami. Jednym z nich jest oddział PKO BP bądź biuro maklerskie tego banku. Inną drogą jest strona internetowa poświęcona obligacjom, informacjom na ich temat oraz sprzedaży. Można je również kupić dzwoniąc na specjalną infolinię.

Cena zakupu obligacji jest stała każdego dnia i równa 100 zł sztuka. Każdy rodzaj obligacji można kupić w dowolnym momencie, emisja ma miejsce każdego miesiąca.

Mając już obligacje, których termin mija, można zamienić je na nowe. Poza tym jest możliwość przerwania inwestycji, ale w tym przypadku trzeba liczyć się z dodatkową opłatą. Przykładowo za każdą sztukę obligacji rocznej opłata wynosi 50 gr. O tą kwotę pomniejszone są należne odsetki.

Co obecnie w ofercie wśród obligacji skarbowych?

 • OTS na 3% w skali roku (0,76 zł).

 • ROR na 5,25% w skali roku w pierwszym miesiącu odsetkowym (0,44 zł). Później stopa referencyjna NBP + 0,00%.

 • DOR na 5,50% w skali roku w pierwszym miesiącu odsetkowym (0,46 zł). Później stopa referencyjna NBP + 0,25%.

 • TOZ na 5,50% w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym. Odsetki po pierwszym okresie odsetkowym 2,75 zł.

 • COI na 5,50% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. Po tym roku odsetki 5,50 zł.

 • EDO na 5,75% w pierwszym roku odsetkowym. Odsetki po roku 5,75 zł.

Do nabycia są również obligacje rodzinne. 6-letnie ROS mają oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym na poziomie 5,70%. Odsetki po pierwszym roku 5,70 zł. Drugi rodzaj to 12-letnie ROD. W pierwszym roku ich oprocentowanie wynosi 6%, a po tym roku odsetki są równe 6 zł.

W ofercie są również obligacje premiowe. Gwarantowane oprocentowanie 1,5% przez 12 miesięcy. Zysk z jednej sztuki to 1,50 zł. Oprócz niego szansa na dodatkową premię, w wysokości do 100 tys. zł.

Obligacje są jednym z bezpieczniejszych sposobów pomnażania środków. Jest to też jedna z najprostszych form lokowania pieniędzy.

 

 

Pin It

No thoughts on “Co oznaczają symbole przy obligacjach skarbowych? Co obecnie w ofercie?”

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.