W styczniu 2022 r. cena jednej kilowatogodziny w taryfie C11 w PGE wynosiła 1,36 zł. Za 200 złotych prowadzący działalność gospodarczą mógł wtedy kupić 146 kWh.

W listopadzie 2022 r. sytuacja drastycznie się pogorszyła. Cena prądu dla firm przekroczyła wydawało się nieprzekraczalny próg 3 złotych. Przedsiębiorca za te same 200 zł może kupić już tylko 65 kWh zamiast 146 (3,04 zł/kWh).

Spekulacyjna cena prądu pustoszy rynek. Jest zagrożeniem egzystencjalnym zwłaszcza dla firm produkcyjnych wymuszając podnoszenie cen i ciągnąc do upadłości - bo nieustanne podwyżki wygaszają popyt.

Prądowe uderzenie w działalność gospodarczą szokująco eskaluje inflację w segmencie spożywczym napędzając dramatyczny wzrost cen żywności, co z kolei pustoszy portfele uboższych grup ludności, którym i tak zakup jedzenia zabierał dużą część budżetu.

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.