upalna1a marzec 2012 8Na 17 maja (godz. 11.30, sala IX) 2012 r. Sąd Okręgowy w Białymstoku wyznaczył rozprawę w procesie o stwierdzenie nieważności uchwały rady nadzorczej spółdzielni Słoneczny Stok.




Powództwo dotyczy uchwały 19/2011 z 21 listopada 2011 r. zatwierdzającej zasady naliczania opłat. Rada nadzorcza uchwaliła m.in. jednakowe w skali całej spółdzielni stawki opłaty eksploatacyjnej mimo, że spółdzielnie mieszkaniowe od 2007 r. zgodnie z art. 4 u.s.m. mają obowiązek rozliczania przychodów i kosztów nieruchomościami. Podobnie w przypadku opłat za ogrzewanie uchwalono jedną globalną stawkę ryczałtową (z pominięciem wymogów art. 4 u.s.m i art. 45a u.p.e), choć sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie orzekł, że koszty ogrzewania muszą być rozliczane w obrębie nieruchomości (budynku), na podstawie analizy faktycznego zużycia energii cieplnej. Najciekawszym jednak elementem jest uznaniowe różnicowanie czynszu. Grupa lokali w spółdzielni (w jednym z nich jest Biuro Doradztwa Spółdzielczego Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego) płaci o 95% wyższy czynsz (bazowa stawka tzw. opłaty eksploatacyjnej wynosi 1,76 zł/m2 a w lokalach z biurem doradztwa 3,43 złm2) choć nie przemawiają za tym realne koszty. Wolnorynkowy zarządca zaoferował kompleksowe zarządzanie za 1,10 zł/m2. W ocenie Sądu Najwyższego uznaniowe różnicowanie czynszu nie ma podstawy prawnej i rażąco godzi w dobro członków.

Pełnomocnik SM Słoneczny Stok domaga się oddalenia powództwa stojąc na stanowisku, że członkowi spółdzielni nie przysługuje prawo skarżenia uchwały rady nadzorczej.

Wygląd wnętrz budynku z wyższym czynszem.

upalna1a marzec 2012 7upalna1a marzec 2012 5







upalna1a marzec 2012 9



 

 



Sygn. sprawy I C 1747/11.



Stanisław Bartnik

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.