14
N, Sie

Zasady prawidłowego rozliczenia ciepła dostarczonego lub wyprodukowanego w budynku wielolokalowym

W związku ze skargami dotyczącymi rozliczania kosztów ogrzewania i podgrzewu wody publikujemy informacje o zasadach rozliczeń.

Zgodnie z zapisem art. 45 a ust. 9. Prawa energetycznego, „Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda 1) zapewniała: (…) c) ustalanie opłat za zakupione ciepło w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej”.

W tym celu w każdym budynku wielolokalowym należy zamontować dwa ciepłomierze, które będą mierzyły pobór ciepła zużywanego do ogrzewania (ciepłomierz c.o.), oraz ciepła zużywanego do podgrzewu wody użytkowej (ciepłomierz c.w.u.).

 Zgodnie z art. 45 a ust. 8. Prawa energetycznego, rozliczanie kosztów zakupu ciepła zużytego na ogrzewanie budynku, z podziałem na poszczególne lokale w budynku, odbywa się następująco:

„Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:

 1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:

a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:

− wskazania ciepłomierzy,

− wskazania urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych,

− powierzchnię lub kubaturę tych lokali,

b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali.

Zgodnie z art. 45 a ust. 8. Prawa energetycznego, rozliczanie kosztów zakupu ciepła zużytego na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, z podziałem na poszczególne lokale w budynku, odbywa się następująco:

„2) przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie przez instalację w budynku wielolokalowym, stosując metody wykorzystujące:

a) wskazania wodomierzy ciepłej wody w lokalach,

b) liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.”

Koszty ogrzewania z kosztami podgrzania wody użytkowej nie powinny się łączyć, gdyż są to dwie oddzielne, nie związane ze sobą instalacje. Każda z instalacji ma swoje określone zastosowanie, a Prawo energetyczne jasno i precyzyjnie określa sposoby ich rozliczania na poszczególne lokale. Nikt przecież nie pije wody z grzejników, ani nie ogrzewa mieszkania ciepłą wodą z kranu. Straty ciepła, występujące podczas dystrybucji ciepłej wody użytkowej wewnątrz bryły budynku, stanowią integralną część kosztów jej przygotowania i tak powinny być rozliczone.

Rozliczanie kosztów ciepłej wody na powierzchnię lokali za pomocą ciepłomierzy lub urządzeń wskaźnikowych (podzielników kosztów) jest absurdem. Prawo energetyczne art. 45 a ust. 8. dopuszcza do rozliczeń kosztów podgrzewu wody użytkowej tylko dwa sposoby – wodomierze albo liczbę osób zamieszkałych na stałe w lokalu.

 

W opracowaniu wykorzystano grafikę z broszury firmy Ista „Einbau von Wärmezählern zur Ermittlung der Warmwasserkosten wird Pflicht” www.ista.de

Pin It

Komentarze   

0 #2 Wkurzony 2020-02-02 19:38
W SM Górczyn Gorzów ciepła woda kosztuje 35 zł za kubik, a podgrzanie 20zl kubik. Absurd kolejny
Cytować
+1 #1 Adm 2019-10-06 06:56
W starych blokach cyrkulacja ciepłej wody ogrzewa budynek i doliczenie jej do wody jest absurdem . Wtedy woda kosztuje ponad 20 zł.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.