08
Pn, Sie

Kiedy reforma postkomunistycznych spółdzielni?

Plakat wyborczy Jarosława Kaczyńskiego

Postkomunistyczne spółdzielnie są wizytówką i niechlubnym symbolem porządku III RP. 

Systemu dopuszczającego nierówność, dyskryminację i ekonomiczne eksploatowanie milionów Polaków przez grupy interesów wywodzące się z PRL.

Spółdzielnie-molochy to swoisty świat równoległy w rzeczywistości III RP. Z nietykalnymi prezesami i poza realną kontrolą. Z wyłączeniem demokratycznych zasad przeprowadzania wyborów. Z przyzwoleniem państwa na żerowanie na majątku zrzeszonych.

Jarosław Kaczyński wcześniej mówił wprost o złodziejstwie w spółdzielniach. W bieżącym roku opiniotwórcze źródła z PiS informowały o planowanej, długo oczekiwanej reformie spółdzielczości mieszkaniowej i uwolnieniu milionów osób spod władzy prezesów.

Jednak w realiach III RP ta operacja wydaje się bardzo trudna i uzależniona od powodzenia reformy sądownictwa. W sądach wciąż tli się rokosz przeciwko reformie. Sędziowie-pogrobowcy PRL aktywnie zwalczają przemiany.

Wcale nie lepiej jest w prokuraturze. W wielu miejscach realna władza wciąż spoczywa w rękach prokuratorów powiązanych z grupami kontrolującymi spółdzielnie.

Łamiący prawo prezesi molochów często cieszą się bezkarnością i swoistym ubezpieczeniem od odpowiedzialności, bo wielu starych funkcjonariuszy sądu i prokuratury pozostaje ich beneficjentami. Słusznie przypominają zainteresowanym funkcjonariuszom - choć nawet nie muszą - że przy ewentualnym praniu brudów: np. wyciągnięciu na światło dzienne brania łapówek, otrzymywania preferencyjnych przydziałów lokali czy innych korzyści, dany sędzia czy prokurator straci posadę - a oni (prezesi) co najwyżej dostaną wyrok w zawieszeniu, bo przecież nigdy dotąd nie byli karani. Stąd często zdumiewające wyroki i zastanawiające umorzenia postępowań.

Przeczytaj jak działają grupy kontrolujące spółdzielnie-molochy:
https://slonecznystok.pl/popularne/geneza-i-mechanizmy-korupcji-w-postkomunistycznej-spoldzielczosci.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/opinie/mafia-spoldzielcza-a-mafia-wloska-roznice-i-podobienstwa-jak-dlugo-jeszcze-bedzie-funkcjonowac-w-polsce.html

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.