14
N, Sie

Białystok: Krok wstecz w praworządności. Zaskakująca decyzja prokuratury

Prokuratura Rejonowa Białystok  Południe niespodziewanie zablokowała dostęp do akt postępowania dotyczącego rozliczenia kosztów ciepłej wody w spółdzielni BSM w Białymstoku.

Postępowanie toczyło się w związku z częściowym naliczaniem opłaty za ciepłą wodę w oparciu o metraż lokali wbrew zasadom określonym w artykule 45a prawa energetycznego (naliczanie opłaty na podstawie wskazań licznika albo liczby domowników).

Poniżej brzmienie art. 45a, ust. 8, pkt 2):

przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie przez instalację w budynku wielolokalowym, stosując metody wykorzystujące:

a) wskazania wodomierzy ciepłej wody w lokalach,
b) liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.

 
System zastosowany przez spółdzielnię bardzo zbulwersował mieszkańców. Do prokuratury (wg informacji telefonicznej) wpłynęło 135 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Mimo to sprawę umorzono. Nie podjęto też czynności w zakresie cywilnym  sądowego unieważnienia uchwały i regulaminu rozliczeń.
 
 
W związku ze spływającymi skargami podjęliśmy działania by wyegzekwować przestrzeganie art. 45a. Chcieliśmy też sprawdzić czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez osoby prowadzące postępowanie. W mojej ocenie w sprawie, oprócz art. 286 kk, ma zastosowanie art. 271 kk i 303 kk.
 
Prokuratura jednak, chyba z obawy przed niewygodnymi pytaniami, zablokowała dostęp do akt. Warto w tym miejscu przypomnieć obowiązujący stan prawny, potwierdzający bezprawność odmowy.
 
Zgodnie z art. 49 § 1 kpk pokrzywdzonym jest m.in. osoba fizyczna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Sąd Najwyższy, odnosząc się do art. 49 kpk w uchwale I KZP 6/93 uznał, iż właściciel lokalu w budynku wielomieszkaniowym, administrowanym przez przedsiębiorstwo gospodarki mieszkaniowej, uzyskuje status pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, gdy przestępcze działanie dotyka go bezpośrednio.

W świetle powyższego bezsporne jest, że pokrzywdzonym w tej sprawie jest co do zasady każdy posiadający prawo majątkowe w BSM, gdyż ciążą na nim obowiązki finansowe nałożone przez spółdzielnię na podstawie art. 4 usm. Nie ulega wątpliwości, że nieprawidłowe rozliczenie wywiera bezpośredni skutek finansowy na każdego zrzeszonego w spółdzielni właściciela oraz posiadacza spółdzielczego prawa do lokalu.

Na wydane zarządzenie zostało złożone zażalenie. Czekamy na sądowe rozstrzygnięcie.

Pin It

Komentarze   

0 #2 zbychu 2019-10-24 17:05
Pytanie ? Czy lokal będący własnością prywatnej osoby (po wyodrębnieniu aktem notarialnym) jest w zasobach mieszkaniowych spółdzielni - koń by się uśmiał - ale tacy wykształceni prawnicy w tym chorym kraju.
Cytować
+1 #1 Bożena 2019-10-14 12:39
O święta naiwności! Jeszcze pozostały mi resztki nadziei, że chociaż wybiórczo jakiś prokurator zna cele i zadania Urzędu Prokuratorskiego. Niestety w Prokuraturze Białystok- Południe kierowanej przez Pana Zalesko "cuda" się nie zdarzają. (tak jak i w sekcji nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym SR w Białymstoku).
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.