17
Pn, Sty

Apel do Jarosława Kaczyńskiego o reformę spółdzielczości mieszkaniowej!

Szanowny Panie Premierze!

Jest nas około 10 milionów. Na mocy układu okrągłostołowego zostaliśmy sprzedani postkomunistycznym grupom interesów. Mimo zmian ustrojowych i transformacji gospodarczej wciąż pozostajemy ludźmi drugiej kategorii pozbawionymi prawa do wolnych wyborów, pozbawionymi ochrony przed przestępczością w spółdzielniach. Elity III RP oddały nas pod władzę nieusuwalnych i nietykalnych prezesów, byłych aparatczyków państwa komunistycznego.

Deklarował Pan walkę ze złodziejstwem w spółdzielniach! Pańscy współpracownicy już kilkukrotnie składali obietnice prawdziwej reformy spółdzielczości. Obiecywali, że nie będziemy ludźmi drugiej kategorii, że zostaniemy zrównani w prawach z innymi obywatelami.

Panie Premierze, prosimy o dotrzymanie obietnicy! Reforma poprawi sytuację ekonomiczną milionów polskich rodzin. Zapoczątkuje odbudowę i rozwój prawdziwej spółdzielczości. Pozwoli na uruchomienie taniego budownictwa mieszkaniowego!

DOMAGAMY SIĘ:

1. Zapewnienia wolnych i demokratycznych wyborów kandydatów do organów spółdzielni oraz praworządnego głosowania uchwał. Postulujemy likwidację walnych zgromadzeń w spółdzielniach powyżej 500 członków oraz wybory i głosowania uchwał w formule samorządowej: tajne, bezpośrednie, na kartach do głosowania, w lokalu wyborczym, w dniu wolnym od pracy (zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy).

2. Uchwalenia zasady, że zarządzanie będzie odbywało się na poziomie nieruchomości decyzje finansowe, zatwierdzanie czynności przekraczających tzw. zwykły zarząd, w formie uchwał, odrębnie dla każdej rozliczanej nieruchomości (zmiana taka będzie pierwszym krokiem w odbudowie prawdziwej spółdzielczości).

3. Ustawowego dopuszczenia uproszczonego przekształcania we własność lokatorskiego i własnościowego tytułu do lokalu wszystkim, którzy spłacili koszty budowy lokali (przeniesienie własności poprzez założenie księgi wieczystej na podstawie zaświadczenia ze spółdzielni).

4. Ustawowego ułatwienia dokonywania podziału spółdzielni-molochów (molochy liczące 15-20-30 tysięcy członków to siedliska patologii i zaprzeczenie idei zrzeszania się).

5. Umożliwienia każdemu spółdzielcy pełnego wglądu do dokumentacji spółdzielni (zaostrzenie sankcji za blokowanie dostępu do dokumentów).

6. Wprowadzenia zapisów o odpowiedzialności karnej i finansowej dla członków zarządów i rad nadzorczych za niegospodarność i działanie na szkodę zrzeszonych (skazani z zakazem pełnienia funkcji w organach SM).

7. Wprowadzenia ustawowej zasady, że mienie spółdzielni: własnościowe i lokatorskie tytuły do lokali (uznane przez SN za mienie cudze dla członków) zyska status odmiany mienia komunalnego do chwili przeniesienia własności na zrzeszonych.

8. Objęcia spółdzielni powyżej 500 członków ustawą o zamówieniach publicznych (w związku zaliczeniem spółdzielczej/kolektywnej części SM do grupy mienia społecznego) oraz ustawowego kwalifikowania członków zarządów i rad nadzorczych jako funkcjonariuszy publicznych (przeciwdziałanie korupcji).

9. Uchwalenia badania rocznych sprawozdań finansowych przez Regionalne Izby Obrachunkowe i powierzania lustracji spółdzielni Najwyższej Izbie Kontroli (lustracja na wniosek zrzeszonych likwidacja patologii związków rewizyjnych, gdy prezesi kontrolują prezesów za pieniądze pokrzywdzonych).


Autor: Stanisław Bartnik


(prosimy o rozpowszechnianie i wysyłanie posłom PiS plakatu z Jarosławem Kaczyńskim)


Zobacz patologie postkomunistycznej spółdzielczości

https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/opinie/geneza-i-mechanizmy-korupcji-w-postkomunistycznej-spoldzielczosci.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/opinie/kto-kiedy-i-jak-zarabia-na-eksmisjach-w-spoldzielni.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/zmiana-zarzadcy/roznice-miedzy-spoldzielnia-a-wspolnota.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/spoldzielczy-przewodnik-9-slupy-do-wyprowadzania-pieniedzy-z-funduszu-remontowego.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/spoldzielczy-przewodnik-8-oszustwa-przy-obrocie-lokalami.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/spoldzielczy-przewodnik-7-rada-nadzorcza-w-spoldzielni-molochu.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/spoldzieczy-przewodnik-6-degradacja-czlowieka-w-postkomunistycznej-spoldzielczosci.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/spoldzielczy-przewodnik-5-techniki-manipulowania-walnym-zgromadzeniem.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/wyzysk-i-eksploatacja-najubozszych-procesy-o-zaplate-i-eksmisje-dla-zysku.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/jak-funkcjonuje-postkomunistyczna-spoldzielnia-szokujaca-relacja-pracownika.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/opinie/domek-w-szeregowce-tanszy-niz-mieszkanie-w-spoldzielni.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/poznaj-patologie/jak-przebiega-walne-zgromadzenie-w-spoldzielni-molochu.html
https://slonecznystok.pl/spoldzielczosc/interwencje/przerazajaca-ilosc-procesow-sadowych-w-bsm.html
https://slonecznystok.pl/informacje/bialystok/kto-atakuje-czlonkow-spoldzielni-mieszkaniowych.html
Zobacz program o patologiach i upadłości spółdzielni >>
Przeczytaj o upadłości spółdzielni w Łodzi >>


 

 

Pin It

Komentarze   

+1 #2 Leszek 2019-03-20 07:20
A nie można prościej. Uchwalić zakaz zrzeszania się mieszkańców i właścicieli nieruchomości w Spółdzielnie. Wystarczy punkt 2 i 3 oraz objęcie Rad i Zarządów ustawą antykorupcyjną.
Cytować
+1 #1 Andrzej 2019-03-04 09:31
Niestety p. Jarosław K poszedł na łatwiznę dając swemu monistrowi zadanie mieszkank + do tealizacji z zarządami i wierchuszką SM. Stąd prze chłodnej kalkulacji Populizm i Socjalizm & PRYWATA dla zdobycia i uyrzymania władzy nadal przoduje nad DOBREM PUBLICZNYM.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.