29
Śr, Cze

Domy modułowe - czy trwałe?

To nie jest dom na stulecia? Ale może z niższym kredytem? Dlaczego tak chętnie stawiane w wielu zakątkach świata? Jak to wygląda na naszym podwórku?

Domy modułowe są coraz częściej brane pod uwagę przez Polaków, choć nadal stanowią tylko 1-2 proc. budowanych u nas domów. Z czego wynika ostateczna decyzja na korzyść murowanych? Przyczyn tego jest z pewnością wiele. Do nowości podchodzimy z dystansem. Poza tym to cegła jest najpewniejszym dla nas rozwiązaniem. Choć nasi dziadkowie i pradziadkowie budowali domy drewniane. A dzisiejsza technologia zabezpiecza budulec przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Główną zaletą domów modułowych jest to, że powstają w kilkanaście dni bądź kilka tygodni. Na działkę przywożone są gotowe do złożenia elementy domu. Taki dom powstaje w krótkim czasie i jest to jego duża przewaga w porównaniu z domem murowanym. Jego budowa trwa nawet kilak lat. Zdarza się, że w trakcie budowy ludzie zdążą się rozwieść i podzielić majątek. Budowę domu z prefabrykatów nadzorujemy kilka tygodni, a murowanego domu kilkanaście miesięcy w najlepszej perspektywie.

Dla wielu szalę na korzyść domów modułowych przechyla koszt. Warto jednak wiedzieć, że niekoniecznie jest on tańszy od murowanego. Może być, ale nie musi. Od czego to zależy? Dom murowany budowany metodą gospodarczą będzie tańszy od modułowego. Natomiast zlecony firmie może być droższy. Poza tym pod uwagę należy wziąć materiały, wynagrodzenie dla ekipy. Jeśli przy budowie będą pracować znajomi po pracy, koszty murowanego domu można znacznie obniżyć. Podobnie zatrudniając mało doświadczoną firmę, młodych pracowników. Inną kwestią pozostaje jak oni wykonają swoją pracę i jakie niespodzianki będą wychodzić w przyszłości. Dom z prefabrykatów wcale więc nie musi być tańszy. Natomiast w ich przypadku stawiają je doświadczone ekipy. Zatem zazwyczaj odpada ryzyko popełniania błędów.

Na ile lat przewidziana jest żywotność domów z prefabrykatów? Pól wieku, na tyle szacuje się, że dom będzie służył, pod warunkiem dbania o niego. Nie oznacza to jednak, że po 50 latach, ściany zaczną się walić. Wystarczy zwrócić uwagę na drewniane zabytki, które stoją od wieków i po konserwacji mają się dobrze. Dom może być azylem wiele dekad, ale trzeba o niego dbać, zresztą o murowany również.

W Polsce często buduje się duże domy dla kilku pokoleń, zaciągając na ten cel niemały kredyt. Co w dużym stopniu determinuje szybkość ukończenia budowy i przeprowadzki. Zaletą jest możliwość oszczędzania pieniędzy w trakcie budowy. Czego nie mamy przy domach modułowy. Całą kwotę musimy mieć od razu.

Zalety domów modułowych:

 • możliwość postawienia domu o każdej porze roku,

 • najszybszy sposób na własny dom,

 • opcja zamówienia domu pod klucz,

 • firmy oferujące domy z prefabrykatów mają gotowe projekty, ale też dostosują projekt klienta na życzenie,

 • nie wyróżniają się w okolicy, wyglądają jak domy murowane,

 • nie ma konieczności zatrudniania inspektora nadzoru,

 • nie musisz pilnować materiałów przed złodziejami,

 • łatwiej wiesza się wszelkiego rodzaju ozdoby na ścianach.

Zalet jak widać jest dużo. A kolejną to, że dom z prefabrykatów nie musi być mały. Do wyboru są projekty domów modułowych z tarasem, antresolą, garażem, parterowe, piętrowe czy z poddaszem

Wady domów modułowych:

 • konieczność posiadania całej kwoty na starcie, ze względu na szybką realizację,

 • zapewnienie dojazdu na posesję dla samochodów ciężarowych i dźwigu,

 • brak możliwości wprowadzenia zmian na etapie budowy, wszystko jest już gotowe do ‘złożenia’ domu.

Z pewnością to, co przemawia na korzyść domów modułowych to oszczędność czasu. Wystarczy wybrać projekt i firmę, która go zrealizuje. Można zamówić nieruchomość w stanie surowym bądź też pod klucz. Ta druga opcja jest droższa, jednak dzięki temu inwestor oszczędza swój czas, a jedyne co mu pozostaje to wyposażenie domu.

Decyzja nie jest łatwa, bo wybieramy pomiędzy dużą gotówką na początek i oszczędnością czasu, a brakiem czasu, ale za to rozłożeniem inwestycji na raty.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.