09
Cz, Gru

Samorząd a mieszkania komunalne

Skan strony www

Jaki czynsz w lokalach komunalnych?

Nowe władze samorządowe powinny gruntownie przeanalizować i zmienić obecną politykę czynszową w lokalach komunalnych.

Jak pamiętamy administracja Tadeusza Truskolaskiego radykalnie podniosła opłaty czynszowe dla niezamożnej ludności korzystającej z mieszkań komunalnych. W mojej ocenie to duży błąd wynikający najprawdopodobniej z ignorancji, powodujący więcej szkody niż pożytku.

Jak wszyscy wiemy z lokali komunalnych korzystają z reguły osoby o niewielkich dochodach, często w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

Zatem szukanie dochodu w tej grupie ludności jest co do zasady błędem, ponieważ nie można szukać dochodów ani liczyć na zyski tam, gdzie nie ma na nie najmniejszej szansy. Takie działanie dowodzi jedynie ignorancji i nierozumienia fundamentalnego związku między wysokością czynszu a skalą nakładów na pomoc społeczną.

Władza równolegle z podwyżką czynszu przyjęła "system rabatów i zniżek". Dodatkowo przez media kolportowano wiadomości o stosowaniu programu oddłużeniowego (na marginesie wspomnę, że to nasz pomysł, pisaliśmy o nim przed laty w odniesieniu do spółdzielni-molochów). 

W mojej ocenie te zabiegi mogły co najwyżej przyczynić się do zwiększenia liczby etatów w ZMK a na pewno nie pomogły w obniżeniu zadłużenia czy zapotrzebowania na świadczenia socjalne.

Nowe władze miasta powinny realnie spojrzeć na problem i przyjąć, że zasób lokali komunalnych ma służyć niezamożnej ludności, że jest projektem socjalnym, niekomercyjnym. W związku z tym czynsz powinien być adekwatny zarówno do standardu jak i społecznego przeznaczenia lokali. Generalnie mieszkania komunalne mają służyć tym mieszkańcom Białegostoku, których nie stać na inne formy nabycia lokum.

W celu ograniczenia kosztów biurokracji i administracji zarząd lokalami komunalnymi można powierzać wolnorynkowym zarządcom działającym skuteczniej i znacznie taniej.

Generalnie biorąc władza musi zrozumieć, że dochodów budżetowych należy szukać gdzie indziej: w działalności gospodarczej, we wsparciu rodzimych firm produkcyjnych i handlowych, we wdrażaniu innowacyjnych projektów współfinansowanych ze środków unijnych.


Stanisław Bartnik

Pin It
Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.