09
Cz, Gru

Żądanie odszkodowania oddalone przez sąd

Sad Apelacyjny wwa
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo prezesów SM Słoneczny Stok domagających się odszkodowania za bezmarżowe uwłaszczenie lokali.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (I_ACa_759_11_wyrok_odszkodowanie_za_uwlaszczenie.pdf)I_ACa_759_11_wyrok_odszkodowanie_za_uwlaszczenie.pdfWyrok sądu apelacyjnego ws. roszczeń odszkodowawczych151 kB

W uzasadnieniu m.in. przyjęto, że niedopuszczalne jest formułowanie żądań w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny odraczając wejście w życie wydanego orzeczenia, zezwolił na dalsze uwłaszczenie na przyjętych ustawą zasadach. Zatem przeniesienie prawa własności do zajmowanych lokali własnościowych i lokatorskich ze spółdzielni na spółdzielców nie było bezprawne.

Przypominając: w nowelizacji ustawy z 2007 r. zakazano zarządom spółdzielni naliczania dodatkowych uznaniowych opłat niezwiązanych z faktycznie poniesionymi kosztami budowy - prezesi zaskarżyli nowelizację do TK.

Ta bezprecedensowa sprawa jest bardzo ważnym sygnałem do pilnej reformy pokomunistycznej spółdzielczości. Jest ostrzeżeniem dla rządzących. Dalsze zwlekanie z reformami i demokratyzacją funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych może prowokować kolejne nieobliczalne żądania zagrażające stabilności państwa.

 

Stanisław Bartnik

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.