29
Śr, Cze

Wyrok za powieszenie ulotki dotyczącej walnego zgromadzenia spółdzielni

Działając w interesie publicznym udostępniamy wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, dotyczący umieszczenia na drzwiach klatki schodowej bloku ulotki ws. walnego zgromadzenia spółdzielni.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (Wyrok-IV-1860-18-63a-kw.pdf)Wyrok-IV-1860-18-63a-kw.pdf 4756 kB

Członek SM nakleił na drzwiach ulotkę zachęcającą uprawnionych mieszkańców do udziału w walnym zgromadzeniu. Zarządca (spółdzielnia), na podstawie art. 63a kodeksu wykroczeń, złożył wniosek o ukaranie za jego zdaniem bezprawne powieszenie ogłoszenia.

Poniżej brzmienie art. 63a:
§ 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,
podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Warszawski sąd rozpatrując wniosek o ukaranie uznał obwinionego za winnego, ale po ocenie treści i celu powieszenia ogłoszenia, odstąpił od wymierzenia kary oraz zwolnił z kosztów sądowych.

Przedstawiony przykład wywierania wpływu na aktywnych członków spółdzielni zawiadomieniami na podstawie art. 63a kw nie jest odosobnionym przypadkiem w postkomunistycznej spółdzielczości. Artykuł 63a kw wykorzystuje się instrumentalnie w różnych SM by zastraszać zrzeszonych postępowaniem sądowym i utrudnić im komunikowanie ważnych dla spółdzielców spraw.

W naszej ocenie treść i cel umieszczenia ogłoszenia oraz miejsce mienie spółdzielni, w której obwiniony jest zrzeszony powinno już na etapie postępowania policyjnego skutkować odmową skierowania wniosku o ukaranie.

Ponadto, jeśli miałoby okazać się, że obwiniony jest właścicielem lokalu  a więc rzeczywistym współwłaścicielem w majątku spółdzielni, z udziałami w nieruchomości, to w sprawie ma zastosowanie art. 206 kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaczem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.  Więcej: http://www.polskieustawy.com/norms.php?head=0&actid=88&adate=20190514&norm=207&lang=48#vor

W związku z powyższym powieszenie ogłoszenia nie byłoby bezprawne, gdyż właściciel lokalu posiadający udziały w nieruchomości, ma prawo korzystać z części wspólnych  np. umieścić ogłoszenie. Zatem w kontekście art. 206 kc, wszczynanie postępowania karnego jest niezasadne i stanowi nadużycie drogi sądowej.

W odniesieniu do wyroku IV W 1860/18, jeżeli obwiniony jest właścicielem lokalu i nie upłynął termin na wniesienie apelacji, to w mojej ocenie należy zaskarżyć orzeczenie wnosząc o uniewinnienie, gdyż z uwagi na prawa właściciela, art. 63a nie miał zastosowania w tym przypadku.

W sytuacjach, gdy art. 63a jest ewidentnie nadużywany   np. kilkukrotnie kierowanie zawiadomień na właścicieli lokali  nękanym w ten sposób osobom przysługuje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na podstawie art. 190a kk.

 

Stanisław Bartnik

 

Pin It

Komentarze   

0 #2 Zbychu 2019-07-23 09:48
Podobnie było w Tarnobrzegu gdzie Spółdzielnia mieszkaniowa kierowała sprawy a Palicja wnosiła o ukaranie za wywieszenie w gablocie pisma przez właściciela . Sąd tarnobrzeski uznał uzasadniając ustnie " że spółdzielnia nie ma prawa zakazywać członkowi spółdzielni wywieszania pism zwłaszcza kiedy jest on współwłaścicielem nieruchomości wspólnej. Co ciekawe do tego wyroku ustosunkował się także w następnym posttępowaniu sądowym Sąd okręgowy (karny)że spółdzielnie bezzasadnie skierowała sprawę o ukaranie pozwanego.
Oskarzony dostarczył pismo innej osoby która wywiesiła w gablocie pismo z treścią " znaleziono kanarka - jego włąsciciel proszony jest o kontakt ....... (wyroki zamieszczone na stronie Obywatelskiego Stowarzyszenia uwłaszczeniowego w Elblągu.
Sąd warszawski bezprawnie przypisał winę oskarżonemu .Nie budzi wątpliwości, że staną po stronie oprawców, którzy powionni być ukarani za zgłoszenie wykroczenia.
Patologia spółdzielcza
Cytować
0 #1 Tomasz 2019-05-14 17:43
zaskoczyło jednak stwierdzenie sądu, że "Należy jednak wypracować inne metody komunikacji albo zastosować inne narzędzia do przekazywania sobie informacji. W dobie internetu i powszechności komunikacji elektronicznej to zadanie jest znacznie ułatwione..."

Głodne kawałki. Stawiam dolary przeciw orzechom, że Spółdzielnia nie prowadzi na swojej stronie internetowej (którą „powinna” mieć) żadnego forum, żadnej grupy emailowej (takiej jak my tutaj) czy choćby fanpejdża/grupy na fejsbuku”. Przez to internet wcale nie jest takim dobrym i pewnym medium komunikacji. Jakieś dwa lata temu byłem na pewnym zebraniu dot. spraw nazwijmy to „miejskich” – zebranie było ogłoszone na fejsbuku (jako wydarzenie) i oplakatowane a organizatorzy, będąc ciekawi skuteczności kanałów dotarcia, zapytali na początku zebrania, jaką drogą przybyli uczestnicy się dowiedzieli o tym wydarzeniu. Ok. 99% osób powiedziało, że przyszło, bo zobaczyło plakaty.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.