28
Wt, Cze

Wyrok SA w Białymstoku: unieważnienie uchwały o wyborze członków rady nadzorczej

Budynek Sądu Apelacyjnego w Białymstoku

Sąd Apelacyjny w Białystoku stwierdził nieważność uchwały walnego zgromadzenia o wyborze członków rady nadzorczej spółdzielni.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (Wyrok-SA-B-stok-m.in.tajnosc-glosowania-I-ACa-296.12 (2).pdf)Wyrok-SA-B-stok-m.in.tajnosc-glosowania-I-ACa-296.12 (2).pdf 83 kB

W orzeczeniu omawiania jest m.in. kwestia tajności głosowania oraz zamieszczono osobliwe uwagi "o potrzebie liberalnej oceny uchybień". Poniżej fragment z uzasadnienia orzeczenia:

Akceptując jednolite poglądy orzecznictwa o potrzebie liberalnej oceny uchybień występujących w toku procedowania organów spółdzielni, nie sposób jednak stwierdzić, że było to uchybienie o charakterze tylko formalnym, które w istocie nie miało wpływu na ostateczny wynik wyboru. Pojawia się bowiem problem oceny, jak przebiegałby proces decyzyjny każdego z głosujących, gdyby wybór miał dotyczyć 13, a nie 15 kandydatów. Skutkuje to niemożliwością następczego ustalenia, w jakiej łącznej liczbie i czyją kandydaturę, spośród wymienionych w pkt III protokołu z 24 maja 2011 r., należy „uszczuplić” o głosy oddane na poszczególnych kandydatów. N. tego problemu prowadzi z kolei do niemożności stwierdzenia, który z kandydatów uzyskałby wymaganą zwykłą większość i mógłby piastować jeden z 13 mandatów, gdyby dokonywano wyboru prawidłowej liczby 13 kandydatów zgłoszonych z poszczególnych nieruchomości. Skutkiem powyższego jest konieczność uznania uchwały Walnego Zgromadzenia za nie spełniającą zawartego wart. 41 § 2 Prawa spółdzielczego,wymogu podjęcia zwykłą większością głosów i w rezultacie za nieważną w rozumieniu art. 42 § 2 tej ustawy.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.