27
Śr, Paź

Dostęp do umów zawieranych przez spółdzielnię z pracownikami – uchwała SN III CZP 21/13

Działając w interesie publicznym publikujemy uchwałę Sądu Najwyższego III CZP 21/13 dotyczącą definicji tzw. osoby trzeciej w spółdzielni mieszkaniowej.

Poniżej sentencja uchwały:

Członek spółdzielni mieszkaniowej, będący jej pracownikiem, jest osobą trzecią w rozumieniu art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).


Orzeczenie wydano po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie procesu m.in. o udostępnienie umowy o pracę zawartej z prezesem SM Słoneczny Stok w Białymstoku. Białostocki sąd okręgowy odmówił członkowi prawa wglądu do umów zawartych z pracownikami, twierdząc że pracownik spółdzielni mający zarazem w niej członkostwo nie jest osobą trzecią w rozumieniu ustawy. Dzięki temu fortelowi sąd okręgowy zmienił postanowienie sądu rejonowego nakazujące udostępnienie umów.

W związku z naruszeniem litery ustawy i zasad praworządności sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Z inicjatywy RPO Sąd Najwyższy wydał rozstrzygnięcie z mocą zasady prawnej. Orzeczenie Sądu Najwyższego okazało się więc dotkliwym ciosem dla białostockiego wymiaru sprawiedliwości.

Liczę, że ta sytuacja wzbudzi refleksję i będzie nauką na przyszłość dla wydających orzeczenia sprzeczne z praworządną interpretacją przepisów. W przypadku Białegostoku sprawa dostępu do umów jest kolejnym spektakularnym przykładem interwencji Sądu Najwyższego. Wcześniej białostocki sąd stał się znany z odmawiania członkom spółdzielni prawa do uwzględniania piwnic jako pomieszczeń przynależnych przy uwłaszczeniu lokali mieszkalnych.
 

 

Stanisław Bartnik

 

 

Poniżej plik uchwały w formacie pdf.

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.