08
Pn, Sie

600 zł grzywny za nieudostępnienie dokumentów spółdzielni

SM w Sokce

Sąd Rejonowy w Sokółce skazał prezesa spółdzielni na grzywnę w kwocie 600 zł za nieudostępnienie członkowi dokumentów gwarantowanych art. 8(1) usm.

Wyrok należy uznać za przełomowy bowiem dotąd – szczególnie w Białystoku – ostentacyjnie bojkotowano prawo członków spółdzielni do wglądu do dokumentów (faktury i umowy). Z kwerendy akt policyjnych wynika, że we wszystkich znanych nam postępowaniach odmówiono kierowania wniosków o ukaranie. Wskutek tego art. 8(1) usm w Białymstoku stał się martwym przepisem, a pozyskanie faktur i umów wymagało przewlekłych postępowań sądowych.

W praktyce dotychczasowa postawa białostockiej policji (nagminne odmowy kierowania wniosków o ukaranie) umożliwiała otwarty bojkot art. 8(1) usm i gwarantowała bezkarność prezesom.

Dlatego wyrok sokólski otwiera na Podlasiu nowy rozdział w relacjach zarząd-członkowie spółdzielni dając nadzieję na zaprowadzenie praworządności i realną ochronę praw spółdzielców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Bartnik

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.