08
Pn, Sie

Senator Lidia Staroń przygotowuje nową ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych

Już w maju zaprezentuje wizję reformy i szczegóły proponowanych zmian.

Spółdzielcze stowarzyszenia (nie mylić z pseudospółdzielczymi stowarzyszeniami prezesów i pracowników) oraz zwykli mieszkańcy polskich SM włączają się do prac nad reformą postkomunistycznej spółdzielczości mieszkaniowej.

Celem inicjatywy jest odbudowa polskiej spółdzielczości, przywrócenie spółdzielni mieszkańcom, zrównanie ich w prawach z innymi grupami społecznymi oraz rozwój spółdzielczości oparty na własności oraz demokratycznym zarządzaniu, otwierający drogę do taniego budownictwa mieszkaniowego.

Kluczowe filary planowanej reformy to: demokratyczne wybory w spółdzielniach (pierwsze wolne wybory mogłyby odbyć się już w 2022 roku!), powszechna własność (dokończenie uwłaszczenia), zarządzanie na poziomie nieruchomości, przywrócenie mechanizmów niezależnej kontroli (NIK) oraz niewprowadzanie podatku katastralnego.

W celu zachęcenia polityków do debaty o przyszłości polskiej spółdzielczości mieszkaniowej oraz poparcia idei demokratyzacji i zrównania w prawach, została przygotowana petycja o reformę spółdzielczości prezentująca postulowany pakiet najważniejszych zmian w przepisach:

https://citizengo.org/pl/signit/201699/view

Wnioskodawcą petycji jest warszawskie Krajowe Stowarzyszenie Spółdzielców NASZE MIESZKANIA.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.