08
Pn, Sie

Odpowiedzialność lokalem za długi spółdzielni na przykładzie ŚSM w Warszawie

Upadłość Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie odbiła się szerokim echem w mediach m.in. w związku ze skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko osobom odpowiedzialnym za zarządzanie spółdzielnią i doprowadzenie do upadłości.


Przeczytaj o wyrządzeniu szkody i upadłości >>

Dla posiadaczy spółdzielczych praw do lokali (własnościowe prawo) konsekwencją upadku ŚSM jest bezpośrednie zagrożenie utratą lokali oraz odpowiedzialnością za wygenerowane długi spółdzielni.

Poniżej prezentujemy pismo syndyka masy upadłościowej, który ostrzega posiadających własnościowe prawo do lokalu przed skutkami ubiegania się o odrębną własność po upadłości SM. Wskazuje, że za zobowiązania zaciągnięte przez władze spółdzielni i zabezpieczone hipotekami mogą odpowiadać finansowo.

Przykład ŚSM jest ostrzeżeniem i zarazem wezwaniem dla wszystkich, którzy nie uzyskali jeszcze prawa własności do zajmowanych spółdzielczych mieszkań (prawo własnościowe oraz prawo lokatorskie) aby zadbali o swoje bezpieczeństwo i przyszłość i złożyli wnioski o uwłaszczenie.

Pozostawienie mieszkań w dyspozycji prezesów (mieszkania takie spółdzielcze są własnością spółdzielni a użytkownik ma jedynie ograniczone prawo rzeczowe) w przypadku niegospodarności, długów i upadłości grozi utratą lokalu lub odpowiedzialnością finansową.

 

 

Pobierz wniosek o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność >>

Pobierz wniosek o przekształcenie własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność >>

 

 

Pin It

Komentarze   

+1 #1 Gabor 2019-12-08 15:20
A co w przypadku gdy lokal ma już księgę wieczystą (a więc również własną hipotekę) Księga wieczysta - spółdzielcze prawo lokatorskie? Czy w takiej sytuacji też lepiej wyodrębnić w porę własność? - czyli "tylko" zmienić typ księgi wieczystej.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.