Białystok, 26 kwietnia 2010 r.


Stanisław Bartnik
ul. Upalna 1A lok. 84
15-668 Białystok
członek rady nadzorczej


Zarząd
Rada Nadzorcza
SM Słoneczny Stok
Białystok


Wniosek o obniżenie wynagrodzeń i likwidację premii

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną spółdzielni Słoneczny Stok, wnoszę o obniżenie wynagrodzeń członkom zarządu SM Słoneczny Stok do wysokości 2,5-krotności średniego rynkowego miesięcznego wynagrodzenia oraz likwidację premii kwartalnej w wysokości 30% miesięcznego wynagrodzenia brutto, wypłacanej członkom zarządu.


Uzasadnienie

Rada nadzorcza w porozumieniu z zarządem zatwierdziła podwyżkę wynagrodzeń pracownikom oraz uchwaliła nowe bardzo wysokie stawki wynagrodzeń członkom zarządu. Z nieznanych powodów przy naliczaniu wysokości wynagrodzeń prezesom przyjęto jako bazę wielokrotność średniego wynagrodzenia w spółdzielni, a nie średnie wynagrodzenie rynkowe! Zaakceptowane przez radę nadzorczą uchwałą 34/2009 wysokie wynagrodzenia (prezesowi 4-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w SM Słoneczny Stok i zastępcom prezesa 3,5-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia) nie ma merytorycznego uzasadnienia i nastąpiło w całkowitym oderwaniu od realnej sytuacji ekonomicznej spółdzielni. Po zatwierdzeniu nowych wynagrodzeń rada nadzorcza w porozumieniu z zarządem dokonała niczym nieuzasadnionej dużej podwyżki opłat czynszowych.

SM Słoneczny Stok ma duże zadłużenie długoterminowe, rosnące zadłużenie czynszowe mieszkańców, zdecydowanie wyższe od rynkowych opłaty za mieszkania oraz przeżywa trudności ze sprzedażą nowowybudowanych lokali. Wymienione problemy są spowodowane rosnącą konkurencją zewnętrzną i zmniejszeniem atrakcyjności spółdzielni wskutek obniżenia konkurencyjności i wiarygodności SM Słoneczny Stok.

Zdecydowanie wyższe niż we wspólnotach mieszkaniowych koszty zarządzania nasilają systematyczny odpływ zamożniejszej ludności z zasobów SM Słoneczny Stok. Wzrasta liczba ubogich rodzin, zadłużonych i zagrożonych eksmisją. Trudna sytuacja materialna najuboższych grup zamieszkujących w zasobach SM Słoneczny Stok sprzyja pogorszeniu ściągalności czynszów. Wzrastające zadłużenie czynszowe mieszkańców i inne czynniki, np. nieorganizowanie przetargów na zakup usług (np. wywóz odpadów) przyczynia się do nieuzasadnionego podwyższania opłat czynszowych, co wywołuje dalszy spadek konkurencyjności, wiarygodności i potęguje problemy.

W związku z powyższym całkowicie niezasadne i niezgodne z interesem spółdzielni, oderwane od realiów ekonomicznych było zaakceptowanie przez radę nadzorczą wysokich wynagrodzeń członkom zarządu i podwyżek pracownikom. Ponadto nie ma żadnego uzasadnienia przyznawanie prezesom premii kwartalnych.

Spółdzielnia nie jest prywatną firmą, a członkowie zarządu nie są właścicielami SM Słoneczny Stok. W świetle powyższego nie ma powodów aby opłaty czynszowe służyły zaspokajaniu wygórowanych roszczeń płacowych kosztem pogorszenia warunków egzystencji członków spółdzielni.



Stanisław Bartnik


autor / źródło:

Redakcja
Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.