14
N, Sie

Wielkie zmiany! Pokrzywdzeni dopłatami otrzymają pomoc!

Podzielnik ciepła

Sytuacja mieszkańców białostockich i regionalnych spółdzielni zaczyna się zmieniać na lepsze.

Prokuratura Krajowa dostrzegła ogromny problem dotkliwego pokrzywdzenia mieszkańców wskutek błędnych rozliczeń kosztów ogrzewania w spółdzielniach mieszkaniowych.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku przy współpracy z Prokuraturą Krajową, podejmuje działania na rzecz ochrony praw pokrzywdzonych dopłatami za centralne ogrzewanie. Wyznaczeni prokuratorzy będą wspierać członków spółdzielni w dochodzeniu zwrotu nienależnie pobranych dopłat.

Wszyscy, którzy w ciągu ostatnich 10 lat zapłacili rocznie za ogrzewanie więcej od podanych kwot:

  • 30 m²  powyżej 1300 zł rocznie,
  • 40 m² powyżej 1700 zł rocznie,
  • 50 m² powyżej 2100 zł rocznie,
  • 60 m2 powyżej 2500 zł rocznie,

mogą zgłaszać się w celu weryfikacji prawidłowości naliczanych przez spółdzielnie kosztów.

Po potwierdzeniu błędnych rozliczeń Prokuratura Regionalna, w imieniu pokrzywdzonych, podejmie kroki prawne w celu wyegzekwowania od zarządów SM naprawienia wyrządzonej szkody. Członkowie spółdzielni nie będą już musieli indywidualnie dochodzić sprawiedliwości w sądzie, gdyż otrzymają w tym zakresie pomoc w postaci reprezentacji i ewentualnego kierowania pozwów zbiorowych przeciwko spółdzielniom, w których będzie to konieczne.

Oceniamy, że przy oficjalnym wsparciu Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, w większości przypadków naprawienie szkody odbędzie się na drodze polubownych uzgodnień z zarządami SM.

Będziemy proponować formułę zwrócenia nienależnie pobranych opłat poprzez rozkładanie zwrotu na raty (kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt rat). Spłata odbywałaby się w miesięcznych ratach pomniejszających należną spółdzielni opłatę eksploatacyjną za lokal.

W przypadkach, w których wskutek naliczenia niesprawiedliwych dopłat doszło do eksmisji i utraty lokali przez pokrzywdzonych, zwrotu kwoty z należnymi odsetkami dokonywano by jednorazowo oraz spółdzielnia byłaby zobowiązana do wypłaty odszkodowania w kwocie umożliwiającej zakup ekwiwalentnego lokalu.

Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Białymstoku włącza się w działania na rzecz poszkodowanych dopłatami. Do przyjmowania zgłoszeń zostaną powołani koordynatorzy przydzieleni do poszczególnych spółdzielni.

Aktualnie nabór zgłoszeń od pokrzywdzonych rozpoczynamy dla następujących spółdzielni:

  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w Hajnówce  koordynator: Tadeusz Mróz, tel. 509 220 080, e-mail: domwil.projekty[at]gmail.com
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Słoneczny Stok w Białymstoku  koordynator: Stanisław Bartnik, tel. 605 24 98 27, e-mail: stanislawbartnik[at]slonecznystok.pl

Osoby pokrzywdzone dopłatami za c.o. proszone są o dostarczanie kopii rozliczeń kosztów ogrzewania koordynatorom.

W najbliższym czasie zostaną wskazani kolejni koordynatorzy dla innych spółdzielni z Białegostoku i województwa.

 

Stanisław Bartnik

 

Pin It

Komentarze   

0 #2 Lelek 2019-08-08 03:41
Spółdzielnie nie prowadzą handlu ciepłem a jedynie go rozliczają. Zwrotu nadpłaty za ciepło powinni dokonać mieszkańcy tego samego bloku którzy zapłacili mniej.
Cytować
+1 #1 Bożena 2019-07-01 12:56
Czekam na koordynatora Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.