28
Wt, Cze

Czy UOKiK ma jakiś układ z prezesami spółdzielni? Poseł Krystian Kamiński wyjaśnia sprawę

Skan pisma

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych składają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skargi na władze SM dopuszczające się nieuczciwych praktyk rynkowych wobec zrzeszonych w spółdzielni.

Jednak UOKiK kierowany przez Tomasza Chróstnego jak dotąd konsekwentnie unika wszczynania postępowań przeciwko prezesom zasłaniając się argumentem jakoby spółdzielnie mieszkaniowe nie podlegały jurysdykcji urzędu.

Co ciekawe zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym spółdzielnie są przedsiębiorcami i prowadzą działalność gospodarczą. Fakt ten kilka lat temu potwierdził Sąd Najwyższy wypowiadając się w orzeczeniu na temat statusu spółdzielni w relacjach gospodarczych. Ponadto zastanawiające jest, że UOKiK podejmował interwencje na nieuczciwe praktyki rynkowe spółdzielni reagując np. na skargi kierowane przez firmy. Natomiast konsekwentnie unika procedowania wniosków osób fizycznych pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami prezesów - przykładowo pozaustawowym uzależnianiem opłaty za ciepłą wodę od metrażu lokalu.

Niezrozumiałymi i pozbawiającymi ochrony prawnej zachowaniami zainteresował się poseł Krystian Kamiński. Wysłał pismo do premiera Mateusza Morawieckiego (sprawuje nadzór na UOKiK) o ustalenie przyczyn dyskryminowania członków spółdzielni i rozstrzygnięcie czy w świetle art. 24 i 100 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów brak działań ze strony UOKiK jest właściwym zachowaniem.

W odpowiedzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poprosiła szefa UOKiK Tomasza Chróstnego o wyjaśnienie przyczyn ignorowania wniosków pokrzywdzonych. Wskazano na argumenty podnoszone przez skarżących, że UOKiK ma prawo kontrolować działania spółdzielni mieszkaniowych pod kątem naruszania zbiorowych interesów konsumentów, w tym przeciwdziałać nieuczciwym praktykom, chroniąc zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami spółdzielnie mieszkaniowe są przedsiębiorstwami.

Chróstny ma udzielić odpowiedzi do 7 czerwca.

Interwencja posła Kamińskiego może doprowadzić do przełomu: do objęcia członków spółdzielni ochroną przed nieuczciwymi praktykami prezesów.

 

Pin It

Komentarze   

+1 #2 Jan 2021-06-17 13:01
A odpowiedż juz jest?
Cytować
+3 #1 ACzekaj 2021-06-05 05:24
Jeden z nielicznych parlamentarzystów otwarcie wspierający członków pato spółdzielni mieszkaniowych mutacji Alternatywy 4. Przy ty jakże rzeczowo! Brawo Panie Pośle! Niestety często pisma i skargi do innych osobistości tzw. elyt grzęzną w segregatorach albo w koszu. WSI spokojna WSI wesoła?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.