29
Śr, Cze

Polska już zapłaciła! Układ między USA a PRL w sprawie roszczeń żydowskich

Działając w interesie publicznym zamieszczamy informacje o porozumieniu między rządem USA a rządem PRL w sprawie spłaty roszczeń w związku z nacjonalizacją i przejęciem mienia.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (uklad_miedzy_rzadem_prl_a_rzadem_usa_roszczenia.pdf)Układ USA – PRL 3919 kB

W dniu 16 lipca 1960 roku rząd Polski podpisał z rządem USA układ dotyczący roszczeń majątkowych obywateli i instytucji USA od Polski za pozostawiony i ocalały w Polsce majątek obywateli i instytucji amerykańskich. Zgodnie z art.1 tegoż traktatu/umowy Rząd Polski zobowiązał się zapłacić, a Rząd USA przyjąć, 40 mln ówczesnych dolarów amerykańskich za całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA, zarówno osób fizycznych jak i prawnych, z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia oraz praw i interesów związanych lub odnoszących się do mienia, które nastąpiło w Polsce przed dniem podpisania i wejścia tego układu w życie. Spłata tego zobowiązania przez Polskę następowała do Sekretarza Stanu USA w rocznych ratach i została w całości spłacona i rozliczona dnia 10 stycznia 1981 roku.

Na mocy układu ustalono, że rząd USA nie będzie kierował kolejnych żądań finansowych ani nie będzie popierał nowych roszczeń obywateli amerykańskich.

Jak widać w ostatnich latach władze USA złamały porozumienie i wbrew układowi, ponowne bezprawnie domagają się zapłaty gigantycznych kwot.

Rozpętano diaboliczną kampanię nienawiści i oszczerstw, w której Naród Polski i Polskę oskarża się o współudział w zbrodniach niemieckich i rozpowszechnia kłamstwa o "polskich obozach", o rzekomej współpracy z Niemcami.

Ta diaboliczna akcja zagraża naszemu bezpieczeństwu i przyszłości Polski. Wszyscy mamy obowiązek protestować przeciwko złu!

Kłamliwe, odrażające oskarżenia o "polskie obozy", o współudział w zbrodniach, obrażają nas, poniżają naszą godność, są podłymi tchórzliwymi aktami agresji  morderców, szowinistów i rasistów zaprzeczających swoimi zachowaniami istocie człowieczeństwa.


Przeczytaj więcej o odszkodowaniach wypłaconych przez PRL >>

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.