09
Cz, Gru

Zadłużenie Polaków z tytułu niepłacenia abonamentu RTV to ponad 1 mld zł, Poczta Polska ściąga długi

124,5 mln zł odzyskała już Poczta Polska w ramach egzekwowania niepłaconych abonamentów. Kto jest zwolniony z opłaty?

Nie od dziś wiadomo, że abonament RTV nie jest chętnie płacony. Według statystyk jeden na trzech posiadaczy telewizora, radia, zobowiązany do płacenia, wywiązuje się z tego. Część osób jest zwolniona z opłacania składek.

Abonamentu nie muszą opłacać:

  • seniorzy, powyżej 75 lat,

  • osoby, które ukończyły lat 60 i pobierają emeryturę w wysokości niższej niż połowa przeciętnego wynagrodzenia,

  • osoby z I grupą inwalidzką,

  • weterani- inwalidzi wojenni bądź wojskowi,

  • osoby z całkowitą niezdolnością do pracy,

  • osoby ze świadczeniem pielęgnacyjnym bądź specjalnym zasiłkiem opiekuńczym,

  • osoby niesłyszące,

  • osoby niewidome (ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.).

Pozostali, posiadający telewizor bądź radio albo jedno i drugie są zobowiązani do zarejestrowania odbiornika i do uiszczania abonamentu. Na koniec 2020 roku braki związane z niepłaceniem abonamentu wyniosły 1,23 mld zł. Jak podają Wirtualne Media w 2020 roku Poczta Polska wystawiła 101 715 tytułów wykonawczych. A liczba zrealizowanych nakazów zapłaty to 89 248. I dzięki tytułom wykonawczym oraz napomnieniom Poczta Polska odzyskała ponad 120 mln zł.

Kto ma prawo kontrolować, czy w domu znajduje się telewizor? Jak można przeczytać na stronie Poczty Polskiej każdy odbiornik podlega rejestracji, zarówno radio jak i telewizor, bo i abonament naliczany jest za każdy z nich. Kontroli dokonują uprawnieni do tego pracownicy poczty, natomiast nie są to listonosze. Pracownik poczty posiada odpowiednie dokumenty, które jest zobowiązany przedstawić w trakcie kontroli. Pozostaje jednak pytanie, czy wchodzą oni do domu każdego? Czy sprawdzają każdego? Niekoniecznie. Najczęściej sprawdzane są osoby, które miały zarejestrowany odbiornik i w pewnym momencie go wyrejestrowały, i przestały płacić abonament. Takie osoby mogą spodziewać się kontroli. A druga grupa to osoby, które kupiły telewizor. I nie zarejestrowały odbiornika, a tym samym nie płacą abonamentu. Przez pierwsze półrocze ubiegłego roku takich osób namierzono około 10 tys., a suma kar to ok. 6,5 mln zł.

Od 2021 roku obowiązują nowe stawki za abonament. A płacenie za kablówkę nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Płacimy za samo korzystanie z odbiornika, w zasadzie za to, że go posiadamy. W tym roku za radio zapłacimy miesięcznie 7,50 zł a za telewizor 24,50 zł. Taniej wychodzi płacąc za rok z góry, łącznie za radio i telewizor.

Od momentu zakupu odbiornika, posiadacz ma dwa tygodnie na jego rejestrację. Jeśli tego nie zrobi, czyli nie płaci również abonamentu, w przypadku gdy sprawa wyjdzie na światło dzienne, czeka kara finansowa. Naliczona za niezarejestrowanie odbiornika i niepłacenie abonamentu. Wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. W przypadku osób, które płaciły abonament, ale przestały go regulować, mają zaległości, naliczane są odsetki. A zaległości mogą być ściągane z różnych źródeł, między innymi konta bankowego przez komornika czy też z przysługującego zwrotu podatku.

 

 

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/krrit/kto-jest-zwolniony-z-oplat-abonamentowych

https://www.gov.pl/web/krrit/znizka-w-wysokosci-2940-zl-dla-osob-oplacajacych-abonament-rtv-do-25-stycznia-2021-r-za-caly-rok-z-gory

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26700041,abonament-rtv-poczta-polska-sciga-dluznikow-w-2020-roku-zaleglosci.html

https://pomorska.pl/kontrola-dluznikow-abonamentu-rtv-trwa-czy-kontroler-poczty-polskiej-moze-wejsc-do-domu/ar/c3-15207908

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.