08
Pn, Sie

Wraca stara skala na etykietach energetycznych – nie będzie już plusów

Pralka kupiona z etykietą A+++, może już teraz trafić do kategorii D albo niższej. Skąd takie duże spadki w etykietach energetycznych? Jak je teraz czytać? Dlaczego część sprzętów nadal ma stare oznaczenia?

Etykiety energooszczędne spełniają ważną rolę przy wyborze. Pod uwagę brane przy zakupach przez 79% mieszkańców krajów Unii Europejskiej. Im wyższa klasa, tym są nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale przede wszystkim przyjazne portfelom. Do tej pory oznaczenia były jasne, im więcej plusów przy literce A, tym bardziej energooszczędne urządzenie. Obecnie z literką A nie spotkamy się na nowych etykietach.

Wracamy do starych klas energetycznych od A do G. Ze względu na nie do końca zrozumiałe oznaczenia dla wszystkich z plusami, w 2017 roku Komisja Europejska przyjęła nowe (w zasadzie stare) etykiety. Nowe oznaczenia będą pojawiać się systematycznie, dla poszczególnych grup produktów. A część nie otrzyma ich wcale- są to modele, których produkcja zakończyła się przed listopadem 2020 roku. Mogą one być w sprzedaży ze starymi oznaczeniami do listopada obecnego roku. Dlatego jeszcze przez kilka miesięcy, w sklepach spotkamy i starą, i nową skalę. Poza tym nowe oznaczenia będą wchodzić stopniowo. Można się spotkać również z tym, że urządzenie będzie miało dwie etykiety, starą i nową.

Od marca 2021 roku nowe oznaczenia weszły dla:

  • lodówek, zamrażarek,

  • pralek, pralko- suszarek,

  • zmywarek,

  • telewizorów,

  • monitorów.

Od 1 września 2021 nowe oznaczenia pojawią się także na źródłach światła.

Nie zmienia się kolorystyka. Czerwony zarezerwowany jest dla największych pożeraczy prądu, a ciemnozielony dla urządzeń najbardziej energooszczędnych. Obecnie klasa A oraz również B mają być zarezerwowane dla urządzeń, które są dopiero w planach, czyli powstaną w przyszłości. W tej kategorii znajdą się najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne i najbardziej energooszczędne. Dlatego część pralek, lodówek, które miały klasę energetyczną A+++ spada do kategorii D albo niżej. Natomiast jest to też informacja dla klientów, że znalezienie pralki z klasą energetyczną A w chwili obecnej jest niemożliwe. Jest to klasa pusta, zarezerwowana dla urządzeń przyszłości.

Każda nowa etykieta będzie miała kod QR. Po zeskanowaniu trafiamy na stronę, gdzie jest więcej informacji dotyczących produktu.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.