Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat, w jego skład wchodzi kilka etapów. Kardynał Nycz poinformował niedawno o szczegółach. Stworzono również specjalną stronę internetową.

Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 roku, w małej wsi nad Bugiem, o nazwie Zuzela. W 1924 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kontynuował naukę na KUL, studiując prawo kanoniczne. W 1953 roku papież Pius XII mianował go kardynałem. W tym samym roku został aresztowany i był przetrzymywany w różnych miejscach. Wolność odzyskał rok później. W 1957 roku zainicjował Wielką Nowennę, program odnowy moralnej Polaków rozłożony na 9 lat do 1966 roku, tysiąclecia chrztu. W 1978 roku Jan Paweł II zwrócił się do kardynała, podkreślając jego wiarę i heroiczną nadzieję, a także zawierzenie bez reszty Matce Kościoła, czego następstwem był wybór Polaka na papieża. Stefan Wyszyński zmarł po ciężkiej chorobie 28 maja 1981 roku.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 20 maja 1989 roku. Rozpoczął go etap diecezjalny. Etap diecezjalny zakończył się 6 lutego 2001 roku. 289 sesji i przesłuchanie 59 świadków dało 2500 stron akt.

7 czerwca 2001 roku rozpoczął się etap watykański. 18 grudnia 2018 roku wydano dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu kardynał ma tytuł „Czcigodnego Sługi Bożego”.

Ostatni etap dotyczy cudu. Składa się on z postępowania diecezjalnego i watykańskiego. Etap diecezjalny zakończył się w 2013 roku. A 29 listopada 2018 roku biegli lekarze, pracujący na zlecenie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, uznali uzdrowienie młodej dziewczyny za niewytłumaczalne z punktu widzenia medycyny. W 1988 roku 19-latka ze Szczecina usłyszała diagnozę: nowotwór tarczycy. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Siostry zakonne oraz inne osoby modliły się o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dziewczyna nagle wyzdrowiała i uznano, że jest to trwały powrót do zdrowia.

Beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 roku, na placu Piłsudskiego w Warszawie. Beatyfikacji dokona kard. Giovanni Angelo Becciu. Na stronie poświęconej beatyfikacji można sprawdzić, ile czasu dokładnie zostało, zapoznać się z najbliższymi wydarzeniami. A wśród nich spotkania, podczas których rozważane są słowa prymasa.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.