Dziecko poniżej 13. roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych. Niemniej jednak możliwe jest założenie rachunku dla dziecka. Inaczej wygląda już sytuacja starszych nastolatków.

Pełną zdolność do czynności prawnych mamy kończąc 18 lat bądź wchodząc w związek małżeński. Dzieci, które kończą 13 lat nabywają ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Dzięki czemu mogą otworzyć rachunek w banku, ale za zgodą rodziców, opiekunów prawnych. Bez takiej zgody umowa staje się nieważna. Rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy zakładany jest na dane dziecka. Pieniądze, które się na nim znajdują należą do niego. Podobnie z kartą płatniczą. Dziecko posiada kartę debetową wydaną na swoje nazwisko i zgodnie z prawem tylko ono może korzystać z tej karty. Przed nastolatkami otwierają się więc szerokie możliwości korzystania z oferty banków. A oferta jest spora. Nastolatek nie pozostaje jednak bez kontroli. Rodzic może ustalać limity, blokować różne funkcje i oczywiście decydować o wysokości kieszonkowego, przelewanego na konto małoletniego.

Ograniczona zdolność do czynności prawnych oznacza również, że dziecko nie zrobi drogich zakupów. Zakup konsoli odpada, aby ją kupić będzie musiał pojawić się w sklepie z rodzicem. Natomiast może decydować o małych codziennych wydatkach. Napój w szkolnym sklepiku, drobne zakupy po szkole, ale też może kupić jakieś ubranie czy książkę.

Konto dla dziecka jest praktycznym rozwiązaniem od momentu, gdy dziecko zaczyna wchodzić w świat finansów, czyli powoli rozumie, że za zakupy płacimy, a na pieniądze pracujemy. Rachunki dla dzieci często połączone są ze skarbonkami, czyli kontami oszczędnościowymi. Dziecko może się uczyć, jak oszczędzać na większe cele. A sprzyjają temu aplikacje bankowe skierowane do najmłodszych i do nastolatków. Starsze dzieci uczą się zarządzać swoim kieszonkowym. Jeśli dziś wydam większość, to przez pozostałą część miesiąca będę się prosić rodziców o kolejny przelew, a gdy się nie ugną, zostanę z niczym. Konta bankowe są sposobem na edukację w obszarze oszczędzania, zarządzania pieniędzmi i racjonalnego wydawania. Poza tym konto bankowe wraz kartą dla dziecka jest bardzo praktyczne, gdy wyjeżdża na wycieczki, wymianę międzynarodową, kolonie itd. Dzięki temu w każdej chwili, w czasie rzeczywistym, można doładować dziecku konto przelewem.

W ofercie banków dla najmłodszych dzieci (do 13 lat), znaleźć można rachunki z kartą debetową. Oferują je: PKO BP, Pekao, mBank. W każdym z tych banków dziecko ma dostęp do aplikacji mobilnej, ale innej niż ta dla dorosłych. Aplikacje przygotowane są dla dzieci, z myślą o nich i edukacji finansowej. Najczęściej konto dla dziecka do lat 13 jest subkontem rodzica. Konieczne jest założenie rachunku bądź posiadanie już konta w tym banku, by otworzyć konto dziecku do lat 13. Rodzic w pełni kontroluje taki rachunek. Ustala dzienne wydatki, ma możliwość blokowania różnych funkcji, np. przelewów, wypłaty z bankomatu i może również zablokować kartę dziecka.

W przypadku kont dla nastolatków sytuacja wygląda nieco inaczej. ROR należy do dziecka, co nie znaczy, że rodzic nie ma do niego dostępu. W zależności od banku dostęp do konta dziecka otrzymuje rodzic, który wydaje zgodę na otwarcie rachunku, a na dostęp dla drugiego rodzica wyraża zgodę dziecko. W części banków, dostęp dostają obydwoje rodzice, poza sytuacją, gdy jest on pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Nastolatek może znacznie więcej niż dziecko, które nie ukończyło 13 lat. Natomiast nadal ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych i nie może wnioskować w banku o produkty, które powodują zadłużenie, czyli debet, karta kredytowa, limit w koncie. Poza tym nastolatek może swobodnie wypłacać gotówkę z bankomatu, robić przelewy, płacić kartą czy telefonem. Ma dostęp do bankowości elektronicznej. Rodzic ma jednak cały czas kontrolę nad nieletnim i może ustalić dzienne limity, zmienić numer telefonu do autoryzacji przelewów, zablokować wypłatę środków z konta, a także wypowiedzieć umowę zawartą z bankiem. Jest jeden haczyk, rodzic nie w każdym banku skorzysta z bankowości elektronicznej, by wykonać którąś z tych czynności. W części banków konieczna jest wizyta w oddziale.

Jeśli chodzi o wybór konta, to dla małego dziecka najczęściej jest on pomiędzy kontem oszczędnościowym bez karty, czyli takim, które służy wyłącznie odkładaniu pieniędzy, a takim z kartą i aplikacją, z którego dziecko będzie korzystać na co dzień.

W przypadku nastolatków wybór jest trudniejszy, na co wpływ ma również obszerna oferta. Poza tym młodzież chce mieć dostęp do nowoczesnej technologii, płatności telefonem, zegarkiem, przelewów na telefon- a te usługi nie są w każdej ofercie. Młodym ludziom zależy również na dostępie do ofert rabatowych w popularnych sklepach. Zniżki, kupony rabatowe, moneyback mają dla nich niemałe znaczenie.

Do założenia rachunku w banku dla dziecka, konieczny jest dokument tożsamości rodzica i oczywiście jego obecność oraz dokument tożsamości dziecka. Może nim być dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport. Jeśli dziecko i rodzic mają różne nazwiska bank może poprosić o akt urodzenia.

Konta dla dzieci i młodzieży nie pociągają za sobą zazwyczaj opłat, jeśli chodzi o podstawowe usługi. Najczęściej zapłacimy za obsługę przy okienku.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.