Każdy produkt z cukrem powoduje chęć sięgnięcia po kolejny i kolejny. Uzależnienie od słodyczy to prosta droga do nadwagi i poważnych problemów ze zdrowiem. Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Słodycze to szybka przekąska, która daje energetycznego kopa na krótką chwilę, poprawia humor i woła o więcej. Organizm domaga się cukru i dlatego najpierw jesz słodycze co kilka dni, później codziennie, a w efekcie dochodzi do sytuacji, że możesz je jeść o każdej porze i w każdej ilości.

Producenci żywności bardzo dobrze wiedzą, że cukier powoduje głód i chęć kupowania kolejnych produktów, dlatego dokładany jest on do wszelkiego rodzaju produktów, w których często nie podejrzewasz, że może być. A on bardzo szybko uzależnia, dzięki chwilowemu poczuciu radości. W przypadku cukru mówi się zarówno o uzależnieniu psychicznym, jak i fizycznym. Jeśli zawsze o określonej porze czy w określonych sytuacjach musisz sięgnąć po słodycze, na przykład po obiedzie, wówczas mówimy o uzależnieniu psychicznym. A gdy organizm domaga się cukru o fizycznym.

Walka ze słodyczami nie jest prosta. Pierwszy krok to pozbycie się z domu wszelkich słodkich przekąsek. Nie może pozostać ani jedna mała kostka czekolady na czarną godzinę. A w zamian za nie, zaopatrz się w zdrowe produkty, w tym mogą być to słodkie przekąski, ale bez tradycyjnego cukru. Poza tym warzywa (np. marchewki), owoce (naturalnie słodkie) i jogurty naturalne. Sięgaj po produkty jak najmniej przetworzone. Jogurt owocowy lepiej zrobić samemu z naturalnego i owoców.

Kolejny krok to pozbycie się słodzonych napojów gazowanych. Ich miejsce powinna zająć woda. Jeśli nie lubisz zwykłej wody, może zasmakujesz w wodzie z cytryną bądź ze świeżą miętą. Słodzone napoje mają mnóstwo cukru, dlatego nie mogą pozostać w domu, bo są kuszącą perspektywą, gdy dopada pragnienie.

Brak czasu na posiłek, jedzenie w pośpiechu to jedna z przyczyn sięgania po słodkie przekąski. Jest gotowa, szybko zabija głód,smaczna i uwalnia endorfiny. Świetnie, ale za chwilę zaczniesz walczyć z nadmiernymi kilogramami i rujnować swój organizm. Aby oduczyć się jedzenia słodyczy, musisz zaplanować swoje posiłki, szczególnie przekąski. Pamiętaj też, że przyjacielem słodyczy jest duży głód, musisz zjeść coś teraz i natychmiast. Istnieje duże prawdopodobieństwo sięgnięcia po coś słodkiego, bo cukier we krwi spada. Mając pod ręką zaplanowany posiłek, zwalczysz chęć zjedzenia słodyczy.

Producenci nie ułatwiają walki z cukrem, jest on dodawany do produktów, które nie powinny mieć słodkiego smaku. Znajdziesz go w różnych sosach, keczupie, musztardzie, kiełbasie, a nawet w chlebie. Jedyną radą jest czytanie etykiet i wybieranie produktów o jak najkrótszym składzie. Dotyczy to również produktów typu light, bo nie zawsze są lepsze od zwykłych.

Na głód psychiczny i fizyczny świetnie sprawdzi się ruch. Odstawienie słodyczy i większa aktywność fizyczna szybko zaczną przynosić efekty w postaci smuklejszej sylwetki. A to mobilizuje do utrzymania formy i zdrowego stylu życia.

Na koniec kilka skutków uzależnienia od słodyczy, być może będą mobilizacją do walki z cukrem. Jedzenie słodyczy i cukru w nadmiarze powoduje:

  • szybsze starzenie się skóry,

  • cukrzycę,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • próchnicę zębów,

  • miażdżycę,

  • otyłość,

  • bóle głowy, zawroty.

I to tylko kilka skutków z długiej listy. Ponadto, nadmiar słodyczy wpływa na samopoczucie i zachowanie, możesz odczuwać ciągłe zmęczenie i chęć położenia się do łóżka o każdej porze. Ale nadmiar cukru może się również przejawiać agresją.

Walka ze słodyczami, jak z każdym uzależnieniem, nie jest prosta, a często kręta i z licznymi upadkami, ale najważniejsze, by nie wracać do starych nawyków.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.