29
Śr, Cze

Remont po 8 tys. zł za m2! Budowa za mniej niż 2 tys. zł za m2

Budynek Boboli 5, 235 m2 - remont za 1,9 mln | Dom 319,3 m2 - budowa z wykończeniem za 0,795 mln

Prasa niemiecka donosi o wyremontowaniu przez administrację Tadeusza Truskolaskiego "carskiego" budynku przy ul. Boboli 5 z przeznaczeniem na dom dziecka.

Gazeta podaje, że remont 235-metrowego obiektu i posesji kosztował ponad 1,9 miliona złotych (nie wiemy czy netto czy brutto). Przeliczając koszt na metr kwadratowy uzyskujemy astronomiczną jak za remont cenę – aż 8085 złotych!
Zobacz artykuł:
http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/gal/6980423,ul-boboli-5-powstaje-dom-dziecka-zdjecia,10942673,id,t,zid.html

Wydatek budzi zaskoczenie bo budowa nowego domu w wysokim standardzie jest znacznie tańsza! Przykładowo portal domywstylu.pl prezentuje oferty różnorodnych budynków wraz z kosztem budowy. Np. dom Amadeusz o powierzchni użytkowej 319,3 m2 jest wyceniony na 795 tysięcy zł (cena 1,632 tys. zł w przeliczeniu na m2) przy najdroższej opcji budowy poprzez powierzenie realizacji inwestycji zewnętrznej firmie. Podana kwota obejmuje stan surowy i wykończenie.
Zobacz wycenę domu Amadeusz:
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-amadeusz.php

Z publikacji prasowej nt. nowego domu dziecka wynika, że m.in. oczyszczono elewację, wyremontowano dach (budynek był pustostanem; w ostatnich latach ktoś systematycznie podpala tego typu obiekty), zrobiono wykończeniówkę – ale jak widać z fotografii raczej nie w marmurach.

Niezrozumiałe jest zatem dlaczego remont kosztował tak wiele? Powstaje wątpliwość czy 235-metrowy budynek jest w ogóle tyle wart?

 W realiach rynkowych i przywołanym poziomie cen detalicznych, przy założeniu, że dysponuje się działką pod budowę, najprawdopodobniej dałoby się wybudować aż dwa domy i to znacznie większe – np. wspomniany projekt Amadeusz o powierzchni 319,3 m2.
Dodatkowo jeżeli inwestor realizowałby tryb przetargowy to koszty budowy mogłyby ulec obniżeniu do podanego w wycenie poziomu gospodarczego, tj. kwoty 621 tys. zł (1,275 tys. zł/m2) za dom o metrażu 319,3 m2

Ewentualnie za podaną kwotę 1,9 mln zł możliwa byłaby budowa bloku o powierzchni użytkowej 851,5 m2. Nawet przy najdroższym zleconym systemie budowy inwestycja kosztowałaby około 1,625 mln zł.
Zobacz parametry i cenę 851,5-metrowego domu Lazur
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-lazur_3.php

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.