08
Pn, Sie

Pytania tabu białostockiej kampanii prezydenckiej

Frekwencja na debacie prezydenckiej FOPMB

W związku z przesłaną 6 września 2018 r. propozycją zadawania pytań kandydatom na prezydenta Białegostoku, jako wydawca Slonecznystok.pl wysłałem do organizatorów debaty (TOK FM) listę z pytaniami (poniżej). Niestety wbrew zapewnieniom żadne z proponowanych pytań nie zostało zadane.

Kolejne pseudodebaty są jeszcze bardziej reżyserowane. Publiczność nie ma żadnej możliwości komunikowania się z kandydatami.

Nie może być tak, aby kluczowe problemy były przemilczane. Państwo, Internauci możecie to zmienić! Zachęcam do przesyłania zgłoszeń do mediów, które planują organizację debat w najbliższych dniach (Kurier Poranny, TVP Białystok, Radio Białystok) aby uwzględniały pytania wyborców, by pozwoliły mieszkańcom Białegostoku na kontakt z kandydatami za pośrednictwem Internetu lub telefonicznie.

Poniżej lista moich pytań tabu z września:

1. Zadłużenie miasta (według mediów około 900 mln zł) – obniżanie zadłużenia, czy zwiększanie? Jakie widzi Pani/Pan źródła finansowania spłaty zadłużenia? Czy koszt obsługi zadłużenia będzie ponoszony przez mieszkańców np. w podatku od nieruchomości oraz rodzimych przedsiębiorców w opłatach za wieczyste użytkowanie? Czy na poczet redukcji zadłużenia miasto przeznaczy do sprzedaży spółki miejskie, np. Wodociągi, bazar Kawaleryjska?

2. Jakie, Pani/Pana zdaniem, inwestycje są potrzebne dla Białegostoku by zatrzymać emigrację zarobkową i wytworzyć poważne miejsca pracy?

3. Komunikacja miejska – bilety darmowe, czy płatne?

4. Podatek dochodowy od sieci handlowych (przykład rok 2016: podmioty zarejestrowane poza Białymstokiem wpłacają łącznie rocznie ok. 16 mln zł podatku dochodowego a rodzimi przedsiębiorcy ponad 422 mln zł rocznie) – czy w Pana ocenie to prawidłowa proporcja? Czy będzie Pani/Pan dokonywała/ł zmian w miejskiej polityce gospodarczej? Jakich?

5. Wysokość opłat dla najemców lokali komunalnych – obniżka, podwyżka, czy stawki czynszu bez zmian?

6. Budowa tanich mieszkań – czy zamierza Pani/Pan budować lokale na wynajem dla niezamożnej ludności? Jeśli tak, to z jakich źródeł byłoby finansowanie?

7. Straż Miejska – czy będzie utrzymana, czy może likwidowana?

8. Rekompensata dla mieszkańców spółdzielni za nieodpłatne przekazanie miastu infrastruktury MPEC – czy przewiduje Pani/Pan rekompensaty dla mieszkańców za nieodpłatne przekazanie miastu infrastruktury ciepłowniczej? Tak/nie. Jeśli tak, to w jakiej formie?

9. Czy potrzebna jest dywersyfikacja źródeł energii cieplnej dla osiedli mieszkaniowych – tak/nie. Jeśli tak, to w jaki sposób? Np. osiedlowe kotłownie? geotermia, systemy solarne, inne rozwiązania?

10. Czy przewiduje Pani/Pan nasadzenia zieleni w mieście oraz np. zaprzestanie betonowania pasów międzyjezdniowych – tak/nie.

11. Czy Pani/Pana zdaniem samorząd powinien wspierać rodzimy kapitał (np. zrzeszanie rodzimych przedsiębiorców w grupy, przygotowanie terenów inwestycyjnych, budowę osiedlowych centrów handlowych) – tak/nie.

12. Czy popiera Pani/Pan pomysł uwłaszczenia najemców bazaru Kawaleryjska oraz budowę polskiego centrum hurtowo-detalicznego – tak/nie.

13. Czy popiera Pani/Pan zniesienie wieczystego użytkowania dla rodzimych przedsiębiorców – tak/nie.

14. Czy korzystne dla miasta i mieszkańców będzie porozumienie z gminami/przedsiębiorcami/rolnikami z województwa i umożliwienie sprzedaży w Białymstoku żywności i artykułów rolnych od lokalnych producentów – tak/nie.

15. Czy Pani/Pana zdaniem potrzebna jest promocja marek lokalnych producentów oraz kreowanie nowych i wsparcie eksportu – tak/nie.

16. Czy w Pani/Pana ocenie warto utworzyć regionalny portal handlowo-informacyjny dla rodzimych firm i czy miasto powinno być udziałowcem takiego projektu – tak/nie.

17. Czy według Pani/Pana warto promować – poprzez utworzenie rosyjskojęzycznego tytułu prasowego – rodzimych producentów i firmy handlowe sprzedające na rynek wschodni – tak/nie.

18. Jakie w Pani/Pana ocenie powinno być wynagrodzenie prezydenta Białegostoku? Poniżej 10 tys. złotych na rękę czy powyżej 10 tys. zł?

19. Czy w Białymstoku powinna powstać hala widowiskowo-sportowa? Jakiej wielkości? Skąd wziąć pieniądze na jej utrzymanie??

20. Czy Pani/Pana zdaniem należy zlikwidować izbę wytrzeźwień – tak/nie?

21. Czy w Białymstoku należy wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na wynos w godzinach nocnych – tak/nie?

22. Czy Pani/Pana zdaniem podległy prezydentowi Miejski Rzecznik Konsumenta powinien udzielać pomocy prawnej mieszkańcom białostockich spółdzielni (m.in. zapobieganie niezasadnym eksmisjom, rozliczanie kosztów ogrzewania, zmiana zarządcy, ograniczenie kosztów czynszowych) – tak/nie.

23. Czy w Pani/Pana ocenie słusznym działaniem jest koncentrowanie trudnej ludności w miejscach typu Barszczańska i Dojnowska – tak/nie. Czy widzi Pani/Pan inne rozwiązania? Jakie?

 

W dniu 06.09.2018 o 15:14, Anna Piekutowska pisze:

Szanowni Państwo, 

We wtorek 11 września o 18:00 w białostockim klubie Zmiana Klimatu przy Warszawskiej 6 odbędzie się pierwsza z debat Radia TOK FM, w ramach ogólnopolskiego cyklu „USŁYSZ SWOJE MIASTO”. To akcja, którą organizujemy przed wyborami samorządowymi i podczas której rozmawiamy z kandydatami na prezydentów największych polskich miast. Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Będzie nam bardzo miło, jesli znajdą Państwo czas, żeby nas odwiedzić i zabrać głos. 

Podczas naszych debat staramy się w jak największym stopniu oddać mikrofon publiczności i umożliwić dyskusję z zaproszonymi kandydatami. Ze względu na dobrą znajomość bieżących wyzwań i problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy Białegostoku, szczególnie zależy nam na Państwa głosie i aktywnym udziale w debacie. 

Całe spotkanie potrwa dwie godziny, jest transmitowane na antenie Radia TOK FM i na stronie tokfm.pl. 

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału i zadawania swoich pytań. Jeśli jednak nie udałoby się Państwu nas odwiedzić zachęcamy do przesyłania pytań na adres [ mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.] , 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie [ http://www.tokfm.pl/uslysz www.tokfm.pl/uslysz ] 

Do zobaczenia! 
Redakcja Radia TOK FM 

 

Frekwencja na debacie prezydenckiej zorganizowanej przez Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białegostoku

 

Pin It

Komentarze   

0 #2 Bożena 2018-10-13 08:37
I to jest właśnie przykład sterowania odgórnego debatami. Najważniejsze ogłupić do końca Białostoczan. Ale są jeszcze ludzie myślący, bezinteresowni i zatroskani o nasze podlasie.
Cytować
0 #1 Marek Cz 2018-10-10 18:28
Na ostatnim zdjęciu pierwsza z prawej to funkcjonariuszka KOD i mazgułowćów, to ona mnie pobiła. Debata jak debata ale te metody. Dzisiaj nie pozwalają dyskutować tylko biją, do czego posuną się jeszcze?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.