23 maja białostocki Sąd Rejonowy (sekcja nadzoru postępowań) uchylił postanowienie Prokuratury Rejonowej Białystok – Północ w sprawie zawiadomienia dotyczącego oszustwa internetowego i nakazał prowadzenie postępowania przygotowawczego.

Uchylone postanowienie dotyczy przestępstwa polegającego na doprowadzaniu do wyrządzenia szkody majątkowej poprzez rozsyłanie pocztą elektroniczną wprowadzającej w błąd wiadomości mającej na celu nakłonienie ofiary do podania numeru telefonu komórkowego i nieświadomego zaakceptowania wysokopłatnych wiadomości SMS.

Nadawca ze specjalnie utworzonego konta Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. rozsyłał do firm wiadomość udającą zamówienie klienta. W e-mailu informował, że składa zamówienie i że plik zamówienia jest do pobrania z serwisu internetowego po podaniu numeru telefonu. Jeśli firma-ofiara uwierzyła w treść e-maila i postąpiła zgodnie z instrukcją, to wpisując numer telefonu w formularzu nieświadomie akceptowała otrzymywanie drogich SMS-ów (wg relacji około 18 zł). Jeśli poszkodowany od razu nie zorientował się w sytuacji to prawdopodobnie mógł otrzymać nawet kilka SMS-ów.



Ze skanu strony do pobierania wynika, że plik został pobrany prawdopodobnie 4933 razy, co może oznaczać tysiące pokrzywdzonych i wyłudzenie rzędu dziesiątek tysięcy złotych.

Z poczynionych ustaleń wynika, że z e-mailami z "zamówieniem" wysyłanymi z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz z "wezwaniami do zapłaty" słanymi 23 maja 2016 r. z konta Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prawdopodobnie może być związany podmiot o nazwie Michau Enterprises Ltd.

 

Więcej o fałszywych wezwaniach do zapłaty >>

Inne wpisy nt. "wezwań" od kodlexpol >>


Białostocki sąd dostrzegł społeczną szkodliwość czynu i uchylił decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia.

W postępowaniu przygotowawczym będziemy domagać się:

– ustalenia tożsamości autora i nadawcy e-maila z fałszywym zamówieniem;
– ustalenia liczby pokrzywdzonych i łącznej wartości wyłudzonych środków;
– ustalenia wspólników tego procederu: osób odpowiedzialnych za udostępnienie pliku do pobierania oraz czerpiącychkorzyści z obsługi opłat z SMS-ów;
– skierowania aktu oskarżenia i skazania nadawcy wiadomości i osób współodpowiedzialnych.

Oprócz skazania z obowiązkiem naprawienia szkody (zwrotu wyłudzonych środków z odsetkami do dnia zapłaty) sąd powinien orzec o czasowym zakazaniu prowadzenia działalności gospodarczej. Przestępcy internetowi nie mogą czuć się bezkarni. Muszą mieć świadomość, że nie są anonimowi w sieci i będą ścigani tak samo jak osoby dopuszczające się konwencjonalnych oszustw.

Obecna plaga przestępczości internetowej wynika z niedostosowania przepisów do szybko zmieniających się realiów internetu, niejednokrotnie bezczynności organów ścigania oraz – powiedzmy wprost – braku wykwalifikowanych kadr w policji i prokuraturze.




Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.