Składamy do prokuratury wnioseko zobowiązanie spółdzielni Słoneczny Stok do zmiany regulaminu rozliczeń kosztów ogrzewania.

Egzystencja w tej spółdzielni jest koszmarem w szczególności dla osób niezamożnych, z chorymi, z małymi dziećmi, posiadających mieszkania na najwyższym piętrach bloków oraz tzw. narożne. Ruską ruletką jest też mieszkanie w małych nieruchomościach, np. na Leśnej Dolinie, w których tzw. ucieczka od ogrzewania wywołuje gigantyczne rachunki dla osób korzystających z opodzielnikowanego ciepła.

Przyczyną krzywdzenia ludzi i niesprawiedliwego rozliczenia kosztów ogrzewania jest błędny regulamin rozliczania kosztów c.o. dopuszczający zbyt wysoki udział podzielników kosztów w rozliczeniu.

Chcemy zakończyć gehennę użytkowników mieszkań zmuszanych corocznie do zapłaty wielokrotności rzeczywistych kosztów ogrzewania i kierujemy do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wniosek o zobowiązanie władz SM Słoneczny Stok do dostosowania regulaminu do wymogów art. 45a upe i art. 4 usm.

Problem dotyczy dużej grupy mieszkańców i w naszej ocenie powinien być priorytetem dla prokuratury z uwagi na ważny interes społeczny.

Zdefiniowaliśmy genezę błędu systemu rozliczeń i składamy pakiet propozycji normalizujących zasady rozliczania. Prokuratura będzie miała dodatkowo do dyspozycji orzeczenia sądowe z ustaleniami biegłych.

W naszej ocenie zgodnie z art. 45a upe i art 4 usm za niedopuszczalne należy uznać:

– tworzenie systemów rozliczeń faworyzujących wybrane lokale i naliczanie im opłat niższych od faktycznych kosztów przypadających na te lokale;
– obciążanie niektórych lokali kosztami wielokrotnie przekraczającymi rzeczywiste koszty;
uznaniowe obciążanie opłatami niezwiązanymi z realnymi kosztami;
– uznaniowe naliczanie stawek stanowiących wielokrotność faktycznych kosztów (przy braku podzielników);
– stosowanie systemów rozliczeń c.o. cechujących się nieprzewidywalnością kosztów ogrzewania wskutek uzależniania wysokości opłat od zachowań innych użytkowników a nie od rzeczywistych kosztów występujących w lokalach;
– szacowanie opłat i przyjmowanie wartości przybliżonych nieopartych na rzeczywistych kosztach.


Dotychczas przeanalizowane przykłady rażących błędów systemów rozliczeń kosztów c.o. oraz wnioski zawarte w orzecznictwie wskazują na konieczność następujących zmian:

– ograniczenie udziału podzielników kosztów w rozliczeniu do maksymalnie 20% ogółu kosztów (w przypadku gazu rozliczanego kolektywnie maksymalnie 5%);
warunkowe dopuszczenie podzielników w rozliczeniu z obowiązkiem stosowania głowic termostatycznych +16°C;
– wprowadzenie obowiązku zapłaty kosztów c.o. nie mniejszych niż 80% rzeczywistej wartości kosztu ogrzewania przypadającego na lokal;
– zakaz naliczania uznaniowych opłat nazywanych ryczałtowymi, stanowiących wielokrotność rzeczywistego kosztu ogrzewania bloku/nieruchomości (np. 2,5-krotność).

– ewentualnie opcjonalnie przyjęcie, że na każdy opodzielnikowany grzejnik będzie naliczany obowiązkowy pakiet jednostek (np. 50 – minimalna ilość ustalana na podstawie średniej).
Powyższe rozwiązanie ograniczy możliwość powstawania kominów dopłatowych dzięki zwiększeniu obowiązkowej partycypacji w podzielnikowych kosztach rozliczenia. Pakiet jednostek zmniejszy cenę jednostki w rozliczanej nieruchomości, która dotąd przy tzw. ucieczce od ogrzewania, szczególnie w małych nieruchomościach windowała wysokość dopłat do astronomicznych kwot.

Z przykrością muszę stwierdzić, że dotąd białostocka prokuratura nie uznawała praw członków spółdzielni mieszkaniowych. Liczymy jednak, że po przełomowych orzeczeniach sądu oraz po przeanalizowaniu rażących przykładów pokrzywdzenia błędnymi rozliczeniami, zdecyduje się na kroki prawne, do których jest formalnie zobowiązania, zgodnie z art. 2 ustawy o prokuraturze i art. 7 kpc.

 Poniżej plik wniosku w formacie pdf

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.