14
N, Sie

Litania narodu polskiego

Litanię narodu polskiego wydano w formie broszurki w 1915r. W okresie walki o niepodległość Polski powyższa modlitwa błagalna była powszechnie odmawiana przez wiernych z prośbą o wstawiennictwo i opiekę nad Ojczyzną. Tekst modlitwy proszącej został uzupełniony 10 lipca 1981r.i następnie wydrukowany w Rzymie do prywatnego odmawiania za zgodą władzy kościelnej. W okresie stanu wojennego Litania narodu polskiego została wydana na powielaczu i była rozprowadzana wśród pielgrzymów. Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu odmawiał tę modlitwę codziennie. Następnie Litania została 21 lutego 2001r. uzupełniona i wydana w Krakowie do prywatnego odmawiania za zgodą władzy kościelnej. Poniżej zamieszczam fragment Litanii narodu polskiego z tekstu broszurki z 1915 r.


MODLITWA

Boże wszechmocny, Panie zastępów, ścielemy się do stóp Twoich z dziękczynieniem, że moskal opuścił już ziemię naszą! Dziękujemy Ci, Panie, żeś poraził już swym gniewem tego ciemięzcę i najezdnika, co nas przez tyle lat trzymał w okropnej niewoli i ucisku i najlepszych synów naszego narodu wytracał. Boże nierychliwy, ale sprawiedliwy, Tyś nam dał dożyć dnia, kiedy karanie Twoje dosięgło bezbożnych. W tej chwili, kiedy tyle nam trzeba mocy ducha, żeby odzyskać wolność, błagamy Cię Boże, potłum ten lęk, który ogarnia nasz lud. Uspokój serca, dodaj ufności w moc Twoją, oświeć zaćmione rozumy. Zbudź w narodzie chęć do walki o wolność całej Polski, spraw, byśmy stali się godni własnemi rękami zdobyć sobie własne Królestwo jak za dawnych czasów naszej chwały! Wybaw nas od głodu, nędzy i pożogi, pomóż zebrać szczęśliwie dary Twoje. O Panie najsprawiedliwszy! Wprowadź w chwale wojska nasze polskie, braci naszych, którzy przyjdą chronić nas od krzywdy i prześladowania! O wprowadź ich jak najrychlej i błogosław ich orężowi! A tych oddziałów naszych, co już rozpoczęły walkę, strzeż i broń, Boże wszechmocny! Mocą Twoją osłaniaj ich od kul wrogów, daj im zwycięstwo, pomnóż ich szeregi. A tym Polakom, co dotąd służą w wojsku nieprzyjacielskim, daj jak najprędzej połączyć się z narodem. Amen.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.