08
Pn, Sie

"Polizja. Biuro Służby Kryminalnej"

Foto ekranu zainfekowanego komputera

Oszuści internetowi wykazują się niebywałą pomysłowością.

Bardzo brawurowym przykładem jest podszywanie się pod organy ścigania i wyłudzanie opłat za "odblokowanie" komputera. Ofiarami tego przestępstwa są osoby odwiedzające pornograficzne strony internetowe, na których komputer internauty zostaje zainfekowany wirusem blokującym działanie systemu. Na ekranie monitora wyświetla się wówczas komunikat o popełnionym przestępstwie oraz obowiązku uiszczenia opłaty w zamian za otrzymanie kodu.

Żeby zwiększyć siłę perswazji wirus identyfikuje i podaje IP komputera, nazwę użytkownika oraz dodatkowo widok z kamery. Top wyświetlanej treści zawiera godło RP, wizerunek prezydenta i inne atrybuty mające uwiarygodnić żądanie.

Serwis komputerowy zajmujący się usuwaniem tego typu złośliwego oprogramowania informuje, że internauci niejednokrotnie przyznają, że płacą żądane kwoty za "odblokowanie" komputera bojąc się kompromitacji i niewygodnych pytań. Nie zgłaszają też zdarzenia na policję z obawy przed odpowiedzialnością za pobieranie materiałów zakazanych oraz chronionych prawem autorskim.

 

 

Reklama: Serwis Infosoft, ul. Upalna 1A lokal 64 – usuniemy każdego wirusa!

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.