Przyczyną nieprzyjemnego tętnienia światła jest oszczędnościowa konstrukcja zasilaczy LED.

Producenci starają się minimalizować koszty produkcji i nie wbudowują do zasilaczy niezbędnych elementów filtrujących. W konsekwencji podczas pracy opraw światło tętni z częstotliwością sieci 50 Hz. Rozbłyska i przygasa 100 razy na sekundę.

Poniżej, od lewej panel LED 40 W 60x60 cm z zasilaczem słabej jakości. Z prawej, panel 40 W wyposażony w zasilacz z układem tłumiącym migotanie światła.



Z uwagi na szybkość zmiany intensywności świecenia, migotanie światła jest z pozoru niezauważalne dla odbiorcy, ale wielogodzinne przebywanie w tętniącym świetle może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Zjawisko może wywoływać bóle głowy i rozdrażnienie. W pomieszczeniach o wysokich wymaganiach oświetleniowych takich jak np. szpitale czy biura, niewidoczne migotanie światła i niezamierzony efekt stroboskopowy należy uznać za niedopuszczalny.

Jakość opraw oświetleniowych pod względem skali migotania można w prosty sposób sprawdzić, włączając np. kamerę telefonu i rejestrując świecenie paneli LED. Jeżeli zaobserwuje się tętnienie podobne do przedstawionego na filmie, to warto zwrócić się do sprzedawcy o dostarczenie zasilaczy LED lepszej jakości, wytłumiających nieprzyjemne migotanie światła.

 

Dobór zasilaczy LED: Jarosław Hryń, tel. 534 874 000, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta paneli LED >>

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.