25
N, Lut

Aplikacje do kontroli dziecka – co potrafią? Które najlepsze?

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-ch%c5%82opiec-maluch-smartfon-5873385/

Możliwość kontroli miejsca pobytu dziecka, przycisk alarmowy SOS, kontrola maili i działań podejmowanych na portalach społecznościowych, to część opcji w aplikacjach do kontroli rodzicielskiej.

Dzieci urodzone ze smartfonem w ręce, tak się określa obecne pokolenie kilkulatków. Wielu z nich lepiej obsługuje smartfon niż babcia czy dziadek. Nie potrafią jeszcze czytać, pisać, ale wiedzą jak uruchomić YT, jak wysyłać sms-y pod postacią graficzną czy grać w ulubione gry. A dla wielu rodziców oddanie smartfona na chwilę w ręce dziecka to wygoda i moment na wykonanie pracy i wywiązanie się z obowiązków. Im dziecko jest starsze, tym bardziej poszerza się sfera, z której korzysta w wirtualnym świecie.

Na dzieci, podobnie jak na dorosłych, w internecie czyha wiele niebezpieczeństw. Dorośli są świadomi metod stosowanych przez internetowych oszustów, natomiast dzieci postrzegają wirtualne środowisko w kategoriach sporej ilości rozrywki i zabawy. Dzieci mogą paść ofiarą przestępców wyłudzających dane, mogą pobrać złośliwe oprogramowanie, wysyłać sms-y bądź dzwonić na numery, za które pobierana jest wysoka stawka. Nie wspominając o tym, że w sieci pełno jest treści, które nie powinny być oglądane przez małe i większe dzieci. Z pomocą rodzicom przychodzą aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Google Family Link

Jest to darmowa aplikacja, dzięki której założysz dziecku poniżej 13. roku życia konto gmail, posiadające wszystkie funkcje. Aplikacja została pobrana z Google Play ponad milion razy. Oceniana jest na cztery gwiazdki. A jakie ma funkcje?

 • Obserwacja aktywności dziecka w internecie- raporty codzienne, tygodniowe, comiesięczne określające czas, jaki dziecko spędziło korzystając z poszczególnych aplikacji na swoim telefonie.

 • Zarządzanie podejmowanymi przez dziecko działaniami- aby dziecko pobrało aplikację bądź też chciało coś w niej kupić, musi mieć zgodę rodzica. Na mail rodzica przychodzi wiadomość z pytaniem: zatwierdzić czy odrzucić. Jest też opcja ukrycia niektórych aplikacji przed dzieckiem.

 • Podpowiadanie dobrych rozwiązań- Family Link podpowiada, które aplikacje są właściwe dla dziecka.

 • Blokowanie telefonu dziecka- można ustawić limity czasowe. A jeśli dziecko zbyt długo siedzi na telefonie, jest też możliwość zablokowania urządzania.

 • Sprawdzanie lokalizacji dziecka- przydatna funkcja dla rodziców, których dzieci same przemieszczają się do szkoły, ze szkoły, na zajęcia dodatkowe, spędzają czas z kolegami na placu zabaw.

You Tube Kids

To propozycja dla rodziców małych dzieci, które wchodzą w wirtualny świat. YT Kids to aplikacja dostosowana do dzieci, kolorystycznie, z prostą nawigacją. Dodatkowo treści, które się w niej znajdują, przechodzą przez filtry i jest zdecydowanie mniejsze ryzyko, że dziecko wyświetli nieodpowiedni film niż w przypadku zwykłego YT. Filmy trafiające do YT Kids przechodzą przez zautomatyzowane filtry oraz manualną weryfikację. Poza tym rodzic dostosuje treści do potrzeb dzieci, blokując niewłaściwe filmy. Natomiast w aplikacji dzieci mają duży wybór wśród popularnych programów, bajek, piosenek, filmów edukacyjnych.

You Tube Kids to również możliwość kontroli czasu spędzanego przed szklanym ekranem i opcja ograniczenia wyświetlanych filmów, tylko do zaakceptowanych treści. Poza tym:

 • wyłączenie wyszukiwania,

 • wyczyszczenie historii,

 • możliwość utworzenia ośmiu profili dla dzieci (rekomendacje, preferencje, ustawienia),

 • opcja wyboru zakresu treści (wiek do 4 lat, 5 – 8 lat, do 12 lat).

Aplikacja jest bezpłatna.

Microsoft Family Safety

To kolejna propozycja do kontroli rodzicielskiej, która nie tylko może limitować czas przed smartfonem, ale również Xboxem. Pod aplikację można podpiąć urządzenia z systemem Windows, Android, IOS. Co nam oferuje?

 • Podsumowanie aktywności dziecka, limitowanie czasu spędzanego przed ekranem.

 • Filtrowanie aplikacji, gier, wyszukiwań, stron internetowych. Blokowanie niewłaściwych treści i gier dla najmłodszych.

 • Alert dla rodzica, gdy dziecko kliknie pobierz aplikację bądź też grę, która nie jest darmowa.

 • Śledzenie lokalizacji. Wiemy, gdzie aktualnie znajduje się dziecko oraz w jakich miejscach spędza najwięcej czasu.

Aplikacja jest w dwóch wersjach, darmowej- otrzymujemy wszystko, co wymienione powyżej oraz Premium. Wersja płatna to koszt ok 43 zł miesięcznie. W jej ramach otrzymujemy 1 TB w chmurze dla jednej osoby (w darmowej 5 GB), dostępna jest pod postacią klasycznej aplikacji (darmowa wyłącznie wersja internetowa) i otrzymujemy jeszcze alerty dotyczące lokalizacji. Jeśli dziecko powinno być w określonych godzinach w szkole, a nie jest, wówczas rodzic otrzyma alert.

Bark

Kolejna popularna aplikacja jest płatna, dostępna w dwóch wariantach, daje szerokie możliwości kontroli dziecka. Skierowana głównie do rodziców nastolatków. Aplikację Bark stworzyli rodzice ze wsparciem psychologów. Umożliwia ona kontrolę profili dziecka na portalach społecznościowych, maili, sms-ów. Rodzic nie musi czytać korespondencji nastolatka, filtry wychwytują niepokojące treści, jak zastraszanie, nękanie i inne nieodpowiednie. Rodzic otrzymuje alert. Poza tym Bark umożliwia ustawienie limitu czasu spędzanego w sieci. Jest też opcja zarządzania internetem w telefonie dziecka zarówno WIFI jak od operatora telefonii komórkowej. Rodzic może zablokować określone strony internetowe bądź wszystkie strony wpisane w konkretną kategorię.

Eset Parental Control

Kolejna propozycja to Eset Parental Control. Aplikacja dostępna jest w wersji bezpłatnej i płatnej. W wersji podstawowej otrzymujemy:

 • możliwość monitorowania przeglądanych przez dziecko treści,

 • kontrolę aplikacji,

 • opcję stworzenia harmonogramu korzystania z aplikacji należących do kategorii rozrywka i gry,

 • limit czasu na gry i rozrywkę,

 • raporty.

W wersji premium dodatkowo dostajemy lokalizator dziecka, alert, gdy przekroczy wyznaczoną strefę, bezpieczeństwo wyszukiwania, filtrowanie stron internetowych, pełne raporty dotyczące aktywności dziecka w sieci. Aplikację pobierzemy za darmo i przez 30 dni możemy ją testować bez kosztów, a później zdecydować czy pozostaniemy przy darmowej, czy kupić pakiet premium.

Obecnie rodzice stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest ochrona dziecka w sieci, a w przypadku nastolatka, nieprzekroczenia cienkiej granicy prywatności. Z drugiej strony dzieci padają ofiarami nielegalnych treści nakłaniających do podejmowania ryzykownych zachowań, które dzięki aplikacjom można w porę wychwycić i zareagować.

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.