Myjąc zęby, jesteśmy zwykle przekonani, że robimy to prawidłowo. Tymczasem z myciem zębów jest jak z jazdą na rowerze – trzeba się tego porządnie nauczyć.

Dlaczego? Statystyki pokazują, że choć rynek szczoteczek elektrycznych będzie notował wzrosty, to nadal około 27% dorosłych Polaków w wieku 35-44 ma poważne problemy z zębami, co jest jednym z wyższych wskaźników w Europie (OECD Health Statistics 2023). Jak sobie pomóc z czyszczeniem jamy ustnej i robić to dokładnie? 

Niedostateczna higiena, dieta bogata w cukry, a dodatkowo niska częstotliwość wizyt u dentysty wpływają na stan higieny jamy ustnej w Polsce. Dodatkowo przekonanie, że myjemy zęby prawidłowo, sprawia, że niechętnie sprawdzamy sami siebie. 

- Jedynie prawie 55% osób w badaniu „Jak Polacy właściwie dbają o zęby?” wskazało, że myje zęby dwa razy dziennie. Skoro połowa z nas robi minimum, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, trudno się spodziewać, żebyśmy „sprawdzali samych siebie” za pomocą testów fuksynowych czy płukanek wybarwiających płytkę bakteryjną, które pozwalają nam zmapować miękki czy mineralizujący się nalot na zębach. Warto pamiętać, że kamień nazębny to początek destrukcji zębów i tkanek miękkich – zaznacza Sylwia Drobik, Dyrektor Medyczny w Oclean. 

Konsekwencje zaniedbań higieny jamy ustnej 

Zmiany w sposobie higieny jamy ustnej warto wprowadzać stopniowo. Nie da się jednocześnie zmienić diety, rozpocząć sprawdzania poziomu kamienia nazębnego czy uczęszczać cyklicznie na wizyty u stomatologa. W pierwszej kolejności warto sobie zdać sprawę, do czego mogą prowadzić choroby w obrębie jamy ustnej. Nieodpowiednia higiena, a tym bardziej jej brak może wywoływać choroby, które z pozoru nie kojarzą się z „zepsutymi zębami”, takie jak cukrzyca, choroby serca czy układu krwionośnego albo choroby płuc. Dopiero świadomość, w jaki sposób stan jamy ustnej wpływa na cały organizm, pomaga szukać rozwiązań. 

Osobisty asystent 

Rosnąca sprzedaż szczoteczek elektrycznych czy sonicznych wskazuje na to, że istnieje popyt na tego typu urządzenia. Warto jednak wybierać takie, których funkcjonalności będą realnie wspierać codzienny proces higieny jamy ustnej. Może to być na przykład asystent głosowy, raport po każdym czyszczeniu, czy wykorzystanie sztucznej inteligencji, która dzięki „obserwacji” naszego szczotkowania sugeruje spersonalizowany program mycia i przeprowadza nas przez cały proces czyszczenia jamy ustnej, pozwalając na osiąganie zadowalających efektów higienicznych w domowym zaciszu. 

- Biorąc pod uwagę obecny stan jamy ustnej Polaków działania warto zaczynać stopniowo, ucząc i motywując ich do codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Tutaj z pomocą może przyjść zaawansowana technologia urządzeń czy aplikacja, w której za każde poprawne czyszczenie jamy ustnej zbiera się punkty. Warto wypróbować inne podejście do problemu, bo dotychczasowe, oparte jedynie o edukację i straszenie konsekwencjami doprowadziło nas do tego, że nadal niemalże każdy Polak boryka się z próchnicą – mówi Doktor Anna-Maria Szyperska, „Stomatologia na Manhattanie”.

O Oclean

Firma Oclean, założona w 2016 roku jest liderem innowacji w dziedzinie higieny jamy ustnej. Z ponad 300 patentami i obecnością na ponad 40 rynkach, Oclean zdobył międzynarodowe uznanie, otrzymując prestiżowe nagrody za wzornictwo i uznanie konsumentów. Inteligentna soniczna szczoteczka do zębów X Ultra S WiFi jest przykładem zaangażowania firmy Oclean w poprawę i ułatwianie zdrowia jamy ustnej dzięki najnowocześniejszej technologii i inteligentnym rozwiązaniom.

 

Źródło: materiał informacyjny Oclean

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.