18
Cz, Sie

Tajemnice galerii handlowych. Czy galerie obcego kapitału to nowotwór w gospodarczym organizmie miasta?

Portal NCzasTV opublikował interesujący wywiad z Danielem Dziewitem autorem książki pt. "Franczyza. Fakty i mity".

Autor opowiada o franczyzie niszczącej przedsiębiorców. O drakońskich czynszach, trzynastych fakturach i wyzysku najemców oraz korupcji na styku samorządu i tzw. inwestorów galeriowych.

Przywoływane fakty i omawiane mechanizmy potwierdzają formułowane wcześniej wnioski o destrukcyjnej społecznie i ekonomicznie roli obcego kapitału eksploatującego polski rynek przedsięwzięciami o nazwie galeria handlowa.

Co ciekawe politycy lokalni jak i ze szczebla krajowego omijają temat niekontrolowanej degradującej gospodarkę ekspansji obcego kapitału.

O ile zrozumiałe wydaje się, że dramaty rujnowanych finansowo najemców, ich samobójstwa czy ucieczki za granicę nie robią wrażenia na klasie politycznej, o tyle dziwna jest bierna postawa polityków w obliczu niszczenia polskich przedsiębiorców i zmniejszania na życzenie wpływów podatkowych.

Obce sieci handlowe działające w Polsce unikają płacenia podatków. W takim Białymstoku np. wszystkie spółki obcego kapitału razem wzięte płacą rocznie zaledwie 16 mln zł podatku dochodowego, a rodzimi przedsiębiorcy ponad 400 mln złotych! W przypadku Białegostoku roczna bezpośrednia strata podatkowa to co najmniej 100 mln złotych a po uwzględnieniu strat pośrednich należy mówić o kwocie nawet 300 mln zł. Dodatkowym kosztem jest destrukcja gospodarki poprzez np. dyskryminowanie producentów i wyzysk pracowników skutkujący emigracją zarobkową.

Warto posłuchać wywiadu by lepiej zrozumieć galeriową rzeczywistość.

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.