28
Wt, Cze

Raport UOKiK o gospodarce odpadami komunalnymi w Polsce w latach 2014-2019

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonał analizy sytuacji na rynku gospodarki odpadami.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (Raport_UOKiK_ocena_gospodarki_odpadami_w_Polsce.pdf)Raport_UOKiK_ocena_gospodarki_odpadami_w_Polsce.pdf 2560 kB

W wywiedzionych wnioskach wskazał m.in., że zmiany w przepisach monopolizujące i centralizujące system przyczyniły się do szybkiego wzrostu cen oraz pogorszenia efektywności przetwarzania i zagospodarowania odpadów.

Poniżej cytaty z raportu:

"....W zakresie rynku odbierania odpadów wyraźnie widać, że przyczyna wzrostu cen może mieć charakter systemowy – wynikający z regulacji rynku sprzyjającej w długim okresie osłabianiu mechanizmów konkurencyjnych i powstawaniu siły rynkowej przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich dwóch lat w 50-60% gmin miejskich w przetargach związanych z odbieraniem odpadów startował tylko jeden oferent. Przed reformą z 2011 r., kiedy przedsiębiorcy odbierający odpady podpisywali umowy bezpośrednio z mieszkańcami, jedynie w 8% tych samych gmin działał tylko jeden usługodawca. Już samo to pokazuje, że intensywność konkurencji na rynku odbioru odpadów zmalała. Tam gdzie występował jeden oferent gmina była praktycznie zmuszona do zaakceptowania jego oferty...."

"...W skali krajowej, według GUS, w latach 2012-2017 liczba przedsiębiorstw odbierających odpady komunalne z nieruchomości zmalała o ok. 35% z poziomu 1 893 do 1 295. Jak zostało opisane w raporcie UOKiK z sierpnia 2019 r., wprowadzony reformą z 2011 r. 8 system przetargowy w większości gmin nie sprawdza się jako platforma funkcjonowania efektywnej konkurencji. W ciągu ostatnich dwóch lat w 50-60% gmin miejskich w przetargach związanych z odbieraniem odpadów startował tylko jeden oferent. Przed reformą, kiedy przedsiębiorcy odbierający odpady podpisywali umowy bezpośrednio z mieszkańcami, jedynie w 8% gmin miejskich działał tylko jeden usługodawca. Na podstawie natomiast szczegółowej analizy konkretnych postępowań przetargowych, widać wyraźnie, że tam gdzie oferty składa więcej niż jeden podmiot, ceny wzrastały wolniej..."

Spostrzeżenia i wnioski UOKiK jednoznacznie przemawiają za koniecznością kompleksowej reformy systemu gospodarki odpadami i odejścia od scentralizowanej i zmonopolizowanej formuły zarządzania.

 

 Źródło: www.uokik.gov.pl

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.