08
Pn, Sie

Konkurs na relację z pracy na umowie śmieciowej

W zawiązku z napływającymi informacjami o drastycznych przypadkach wyzysku i eksploatacji szczególnie młodych ludzi, poprzez zmuszanie ich do pracy na umowy śmieciowe (np. umowa o dzieło), ogłaszamy konkurs na relację z pracy na śmieciówce.

Białostocki rynek pracy w ostatnich latach doświadcza narastania strukturalnego bezrobocia. Dopuszczona przez władzę hegemonia sieci handlowych spowodowała nie tylko radykalną zmianę rynku handlu detalicznego, ale również wywiera duży wpływ na lokalne firmy produkcyjne i usługowe co czyni działalność gospodarczą coraz trudniejszą i upośledza rynek pracy.

Lansowana formuła zatrudniania na umowy śmieciowe (pracownicy angażowani przez pośrednika (agencje pracy) np. na umowę o dzieło i następnie delegowani do pracy w docelowym miejscu, (np. w hipermarkecie), pracujący w pełnoetatowym czasie, bez świadczeń, za głodowe stawki, (rzędu 800 zł miesięcznie) jest w naszej ocenie czynem nieuczciwej konkurencji wobec przedsiębiorców zatrudniających na umowę o pracę, którzy w takich przypadkach w dłuższej perspektywie nie są w stanie konkurować z podmiotami stosującymi umowy śmieciowe.

Wyzysk pracowników umowami bezskładkowymi systemowo uderza w rynek zatrudnienia nasilając jego strukturalną degradację objawiającą się podwyższonym wskaźnikiem bezrobocia, mało wartościowymi ofertami, brakiem perspektyw dla młodych, emigracją zarobkową.

Władze państwowe jak i samorząd, zdają się nie zauważać problemu. W lokalnych komercyjnych mediach panuje swoista zmowa milczenia. Unika się dyskusji na – naszym zdaniem – fundamentalny dla lokalnej społeczności temat.

Ze względu na powyższe pragniemy rozpocząć społeczną debatę o białostockim rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem procederu umów śmieciowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację konkursu na relacje z pracy na umowy śmieciowe. Chcemy z pierwszej ręki zebrać opinie zatrudnionych, poznać tajniki systemu oraz zdefiniować miejsca zatrudnienia na śmieciówki.

Wzwiązku z powyższym serdecznie zapraszamy do nadsyłania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. relacji z pracy na śmieciówce w terminie od 5 maja 2013 r. do 20 czerwca 2013 r. Gwarantujemy zachowanie anonimowości (utajnienie danych, niepublikowanie nazwy podmiotu). Zależy nam scharakteryzowaniu i przedstawieniu opinii publicznej mechanizmów wyzysku. Prosimy o opis okoliczności zawarcia umowy śmieciowej, informacje o wieku i wykształceniu zatrudnionego, warunkach i czasie pracy, miejscu zatrudnienia, traktowaniu przez pracodawcę i pośrednika, zasadach wynagradzania i innych istotnych elementach systemu.

Nagrodzimy dwie najciekawsze relacje. Przewidzieliśmy nagrody pieniężne w kwotach:

I miejsce – 200 zł
II miejsce – 100 zł

Członkowie zespołu redakcyjnego w głosowaniu wybiorą najciekawsze opisy. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w piątek 28 czerwca 2013 r. na portalu SlonecznyStok.pl. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest wiarygodność relacji. Po uzgodnieniu z autorami opublikujemy prace nagrodzone oraz pozostałe.

Serdecznie zapraszamy!

 

Zobacz: ENCYKLIKA LABOREM EXERCENS – o pracy i godności człowieka

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.