W związku licznymi wnioskami mieszkańców o obniżenie kosztów odbioru odpadów oraz oczekiwaniami w zakresie skutecznej segregacji śmieci, chcemy zaprezentować Państwu innowacyjny program segregacji EKO AB.


Ogólna charakterystyka systemu

EKO AB - to zorganizowany i prosty sposób odbioru i segregacji odpadów z osiedli wielomieszkanowych. EKO AB sprawdził się już w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie) oraz w Płocku. Wydaje się szczególnie korzystny i zalecany w zespołach budownictwa wielorodzinnego. Jego prostota i innowacyjność jest szansą na powszechne wdrożenie.

EKO AB jest w dużej mierze samofinansujący i stanowi alternatywę dla bardzo kosztownych typowych sortowni przywysypiskowych segregujących zaledwie od 4 do 15 % surowców wtórnych. W realiach Białegostoku projekt segregacji bezpośredniej wydaje się szczególnie pożądany, ponieważ w budynkach wielorodzinnych (spółdzielniach mieszkaniowych) zamieszkuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wymuszona koncentracja gospodarstw domowych w blokach 4-piętrowych (i większych) tworzy optymalne warunki dla skutecznego wdrażania systemu EKO AB. Z punktu widzenia władz miasta i narosłego ostatnio problemu składowania odpadów i kontrowersji w kwestii budowy spalarni, EKO AB daje szansę na radykalne zmniejszenie tempa gromadzenia odpadów na składowisku oraz tworzy perspektywę korzyści z recyklingu.

Istotą EKO AB jest natychmiastowa segregacja pozyskiwanych od mieszkańców odpadów przez pracowników specjalnego kontenera wyposażonego w niezbędne urządzenia i zaplecze do segregacji (mieszkańcy nie wyrzucają śmieci do tradycyjnego pojemnika, a oddają obsłudze). Kontener - to niewielki klimatyzowany pawilon ustawiony w miejscu klasycznego śmietnika, służący za miejsce do segregacji i przechowania odpadów do chwili ich odbioru przez firmy zajmujące się wywozem i recyklingiem.

ZOBACZ: PAWILON EKO AB
eko-ab1   eko-ab2

Dzięki takiej formie segregacji na wysypisko trafia tylko 20 % odpadów komunalnych, a pozostałe 80 % to wartościowe surowce wtórne i masa organiczna przeznaczona do dalszego zagospodarowania. Taki sposób odbioru i segregacji odpadów w odróżnieniu od tradycyjnych form, zapewnia najwyższy poziom sanitarny (brak uciążliwych zapachów, much, gryzoni, przypadkowych zwierząt domowych). Gwarantuje także czystość i porządek wokół pawilonu i terenów przyblokowych. Nawet gdy mieszkańcy wstępnie nie posegregują śmieci, to i tak zrobi to za nich obsługa kontenera.

Wynagrodzenie obsługi i pokrycie kosztów utrzymania pawilonu jest finansowane w części z opłat pobieranych od mieszkańców, a częściowo z przychodów uzyskanych ze sprzedaży wysegregowanych surowców wtórnych. Po wdrożeniu EKO AB opłaty pobierane od mieszkańców są niższe w porównaniu do klasycznej formy wywozu odpadów dzięki zyskom z segregacji i mniejszym stawkom za składowisko.

EKO AB to nowa, nieznana dotąd jakość gospodarki odpadami. Odzyskane surowce wtórne przedstawiają wysoką wartość, mogą być odbierane z sieci pawilonów w długich i systematycznych seriach, co pozwala sięgnąć po najlepsze technologie recyklingu. Ponadto istnieje możliwość wysegregowania prawie w 100% odpadów niebezpiecznych i elektrośmieci, a masa organiczna, wysegregowana i przechowywana w module chłodniczym doczasu odbioru to później bardzo dobry surowiec do kompostowania, produkcji biogazu lub biowęgla.

Wprowadzenie EKO AB na skalę ogólnokrajową może stworzyć nawet do 200 tysięcy nowych miejsc pracy.

Oceniając walory systemu i realia jego ewentualnego wdrażania w Białymstoku należy stwierdzić, że najpoważniejszym problemem będzie sprzeciw firm, które teraz trudnią się jedynie wywożeniem śmieci i ze swojego punktu widzenia nie są zainteresowane segregacją odpadów, ponieważ postrzegają ją jedynie jako ograniczenie przychodów. Ta kwestia chyba okaże się największą barierą. Żywimy jednak nadzieję, że zwycięży samorządowy rachunek ekonomiczny, interes społeczny oraz ochrona środowiska. Zachęcamy władze miasta do wsparcia i propagowania systemu EKO AB.

W następnej części charakterystyki EKO AB podamy bardziej szczegółowe informacje o kosztach wdrożenia.

ZOBACZ: KLASYCZNA FORMA ODBIORU ODPADÓW:
smieci3   smieci1   smieci2


autor / źródło:

oprac. Stanisław Bartnik

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.