Odpowiednia dieta wspiera leczenie migrenowego bólu głowy i zapobiega jego występowaniu. Lista zakazów jest długa, ale każdy reaguje na coś innego.

Aby ustalić jakie produkty wywołują migrenę, konieczna jest obserwacja. Choć nie jest to proste, bo bóle mogą wystąpić z dużym, bo dobowym opóźnieniem. Działanie na własną rękę, przez wprowadzenie restrykcyjnej diety eliminacyjnej, nie jest dobrym pomysłem. Tego typu diety lekarze zalecają najczęściej w ostateczności, gdy bóle migrenowe są częste i odznaczają się dużą intensywnością.

Migrenę wywołują różne bodźce, może być to zmęczenie, brak snu (bądź za długi sen), zmiany pogodowe, głód. W przypadku diety antymigrenowej sprawdza się prowadzenie dzienniczka żywnościowego i przyglądanie się temu, co jemy i kiedy pojawiają się bóle. Dzięki temu można wykluczyć/ograniczyć spożycie tych produktów w okresach stresujących czy też gdy jesteśmy przemęczeni, by dodatkowy bodziec nie pogorszył sytuacji.

Wśród składników produktów żywnościowych, które mogą przyczynić się do wystąpienia migreny, jest glutaminian sodu (E621). Jest on na szeroką skalę wykorzystywany w produkcji żywności, dlatego trudno go ominąć. Dodawany do wędlin, dań gotowych jak sosy i zupy instant czy konserw. Przez wieki używany w krajach azjatyckich. W przypadku bólów migrenowych, raczej nie chodzi o całkowitą jego eliminację, ale o to ile spożyjemy go z żywnością. Stawiając głównie na żywność gotową, mocno przetworzoną, dania fast food, dostarczamy go w większych ilościach do organizmu niż gotując w domu i sięgając po produkty naturalne i nieprzetworzone. Poza glutaminianem do migren może prowadzić E124- syntetyczny barwnik o nazwie czerwień koszelinowa. Nadaje produktom apetyczną barwę. Spotykany w żelkach, cukierkach, dżemach, gotowych zupach (pomidorówce), sosach. Kolejny z dodatków to aspartam o oznaczeniu E951, słusznie kojarzony ze słodzikami. Występuje równie często w produktach typu light. Do wystąpienia bólu migrenowego mogą przyczynić się też azotany (E250) i azotyny (E252). Są one bardzo często dodawane do wyrobów z mięs. I jak wszystko inne, spożywane z umiarem są bezpieczne dla człowieka.

Na liście produktów, które mogą przyczynić się do wywołania migreny znajdują się:

  • czekolada,

  • kakao,

  • kawa,

  • alkohol,

  • fast- foody,

  • produkty wędzone,

  • sery dojrzewające, pleśniowe,

  • parówki, pasztety, kiełbasy,

  • przyprawy jak: czosnek, imbir, papryka, kolendra,

  • słodziki na bazie aspartamu,

  • wątróbka drobiowa,

  • cytrusy,

  • lody,

  • marynowane śledzie.

Lista nie należy do krótkich, natomiast najczęściej to jeden bądź kilka z tych produktów przyczyniają się do wystąpienia migren. Ich ustalenie nie jest łatwe, dlatego poleca się prowadzenie dzienniczka. A w przypadku diety eliminacyjnej korzystanie z fachowego wsparcia. Dietetyk zamieni niewskazane produkty na inne, dzięki czemu nie odbije się to negatywnie na zdrowiu.

Dieta antymigrenowa opiera się na produktach naturalnych, nieprzetworzonych, świeżych. Ważne jest, by nie były długo przechowywane. Im dłużej produkt leży, tym więcej wytwarza się w nim związków, które wyzwalają migreny. Dlatego najlepszą opcją są małe zakupy każdego dnia. Poza tym należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Ilość wypitych płynów powinna mieścić się w przedziale od 1,5 do 2 litrów. A przy wysiłku fizycznym więcej. Odwodnienie może być przyczyną ataku migreny i pociąga za sobą inne dolegliwości. Najlepszym napojem jest woda oraz herbaty owocowe i ziołowe bez słodzenia. A dopełnieniem, w mniejszych proporcjach, mogą być soki owocowe, warzywne, zupy, napoje mleczne. Do odwodnienia przyczynia się alkohol. A czerwone wino może być przyczyną wystąpienia migreny, gdyż zawiera tyraminę i siarczyny. Poza tym warto zwrócić uwagę na ilość spożywanej kofeiny. Jest ona zawarte nie tylko w kawie, ale też napojach gazowanych, herbacie i niektórych lekach. Jej nadmiar u części osób prowadzi do migreny.

Istotne znaczenie w przypadku diety antymigrenowej ma również regularność posiłków. Głód jest jednym z bodźców wyzwalających bóle migrenowe. Zalecane jest spożycie od czterech do pięciu posiłków. Nie powinny one być obfite, bo przejadanie się również nie służy osobom cierpiącym na migreny.

Zidentyfikowanie bodźców wywołujących migrenę pozwala na skuteczną profilaktykę, wpływając na częstotliwość jej występowania.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.