W związku ze skargami na zachowania prezesów spółdzielni-molochów w kwestii dostępu do bezpłatnej telewizji cyfrowej publikujemy dodatkowe informacje o zasadach korzystania z telewizji cyfrowej w spółdzielni.


Reklama:
Arka Nieruchomości
pomagamy w sprzedaży i zamianie zadłużonych mieszkań



Spółdzielcza rzeczywistość

Najczęściej mieszkańcom odmawia się uruchamiania anten zbiorczych oraz zabrania montażu anten indywidualnych na elewacji. Powszechnym zjawiskiem jest też blokowanie operatorom telewizji kablowej i internetu – innym niż preferowani przez zarządy SM – możliwości swobodnego świadczenia usług na terenie spółdzielni. Konsekwencją takich praktyk jest wymuszanie opłat za udostępnienie bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

Antena indywidualna albo nakłonienie prezesów do nieodpłatnego udostępnienia cyfrówki

W mniejszych spółdzielniach jest realna szansa na zapewnienie powszechnego bezpłatnego dostępu do programów DVB-T poprzez wnioskowanie do zarządu o modernizację istniejących instalacji antenowych albo dopuszczenie do świadczenia usług operatorów oferujących darmowy pakiet programów cyfrówki.

Takich możliwości raczej nie będzie w postkomunistycznych molochach liczących tysiące członków. Tam wymuszanie opłat jest postrzegane jako źródło łatwego dochodu dla grup kontrolujących spółdzielnie. W skali roku to duże pieniądze praktycznie bez nakładów w przypadkach, gdy moloch liczy np. 10-15 tysięcy mieszkań. Wówczas nawet pobieranie 5 zł od lokalu daje astronomiczne kwoty. Przykładowo dla 15 tysięcy lokali przy stawce 5 zł zarząd uzyskuje rocznie przychód rzędu 900 tys. złotych. Wyjaśnia to dlaczego prezesi takich spółdzielni blokują możliwość świadczenia usług konkurencyjnym operatorom i dlaczego nie są zainteresowani udostępnianiem bezpłatnej telewizji.

W przypadku narzucania przez spółdzielnię monopolu jednego operatora udostępnienie wszystkich bezpłatnych programów cyfrowych niejednokrotnie warunkuje się od uiszczania wyższej opłaty. Praktyki tego rodzaju są oczywiście czynami nieuczciwej konkurencji, naruszają zasady współżycia społecznego i podmiotowe prawa właścicieli lokali.

Poniżej przykład operatora oferującego nieodpłatny dostęp do DVB-T.
UPCUPC bepłatny pakiet
Więcej informacji ofercie UPC >>

Gdy mimo wniosków spółdzielnia odmawia zapewnienia powszechnego nieodpłatnego dostępu do telewizji cyfrowej, to użytkownicy spółdzielczych mieszkań mogą samodzielnie zadbać o uruchomienie telewizji DVB-T. Nie jest to skomplikowane bo w wielu blokach nawet na niskich piętrach sygnał nadajnika okazuje się na tyle silny, ze wystarczy ustawienie nawet małej anteny.

Gdzie i komu wolno instalować antenę?

Właściciele lokali (będący współwłaścicielami w majątku spółdzielni) zgodnie z art. 206 kodeksu cywilnego mają prawo zamontować antenę w przestrzeni balkonu oraz na elewacji. Pozostali spółdzielcy: posiadacze lokatorskich i własnościowych tytułów do lokali (uwaga: właścicielem mieszkań lokatorskich i własnościowych jest spółdzielnia!) muszą mieć zgodę zarządu na montaż anten. Z oczywistych względów takiej zgody nie otrzymają w przypadku, gdy władze molocha działają w porozumieniu z preferowanym operatorem by wymuszać opłaty za telewizję cyfrową.

Czy odbiór będzie możliwy?

W przypadku wątpliwości w kwestii poziomu dostępnego sygnału, podmioty świadczące usługi montażu telewizji cyfrowej mają środki techniczne umożliwiające sprawdzenie czy uruchomienie telewizji cyfrowej w danym miejscu będzie możliwe.

Bezpłatne sprawdzenie możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Białymstoku tel. 534 874 000.


Poniżej przykład usytuowania anten do odbioru DVB-T.

Antena zamontowana na zewnątrz okna
Antena zewnętrzna


Miniaturowa antena ustawiona na parapecie wewnątrz lokalu
Antena umieszczona wewnątrz


Antena Opticum AX 700




Przykładowy koszt elementów systemu telewizjicyfrowej

Zestawienie elementów systemu

Reklama: Agencja Reklamowa New Vision zaufaj profesjonalistom!


Czynsz mniejszy o opłatę za kablówkę spółdzielni

Po uruchomieniu telewizji cyfrowej warto złożyć wniosek do zarządu SM o nienaliczanie opłaty za dostęp do spółdzielczej kablówki (odłączenie tzw. pakietu podst. TVK).


Czytaj więcej o telewizji cyfrowej w spółdzielni >>




Autor: Stanisław Bartnik



Reklama: Telewizja cyfrowa. Konsultacje w zakresie korzystania z sygnału cyfrowego. Montaż instalacji i anten do odbioru telewizji DVB-T. Podłączenie i konfiguracja dekoderów.

Kontakt: Jarosław Hryń, tel. 534 874 000, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.









Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.